1908’de Bir Doktor, Sıkı Korselerin Kadın Vücudundaki Zararlı Etkilerini Öne Çıkarmak İçin X-Işınlarını Kullandı

Fransız doktor Ludovic O’Followell, 1905 ve 1908 yıllarında korsenin kadın sağlığına etkileri üzerine kitaplar yayımladı. Ancak O’Followell, önceki tüm argümanların ve illüstrasyonların sahip olmadığı bir şeye sahipti: argümanlarını desteklemek için yepyeni bir teknolojiye.

corset-x-rays-of-dr-ludovic-o-followell-1

X-ışını 1895’te keşfedilmişti ( Wilhelm Conrad Röntgen’e ilk Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırdı). Bilim insanı radyasyonun insan dokusundan geçtiğini, ancak insan kemiğinden geçmediğini fark etmişti; buluş sadece bir yıl sonra 1896’da tanı amaçlı kullanımdaydı.

corset-x-rays-of-dr-ludovic-o-followell-3

O’Followell, Le Corset adlı bir makalede yer alan bir dizi çarpıcı görüntüde, sıkı bağcıkların göğüs kafesi üzerindeki etkilerini göstermek için bu teknolojiyi kullandı. Korsenin sadece bir kadının fiziksel sağlığını değil, aynı zamanda davranışlarını da etkilediğini savundu.

corset-x-rays-of-dr-ludovic-o-followell-4

Dr O’Followell, korselerin kadın sağlığı üzerindeki zararlı etkisini göstermeye hevesli olsa da, aslında korsenin kaldırılmasını istemiyordu. Onun amacı sadece daha zararsız tasarımları teşvik etmekti. Dr O’Followell lüks korse dergisi Les Dessous Elegance için düzenli bir köşe yazısı yazmaya devam etti.

corset-x-rays-of-dr-ludovic-o-followell-5

corset-x-rays-of-dr-ludovic-o-followell-6

corset-x-rays-of-dr-ludovic-o-followell-7

vintag.es

tr_TRTurkish