1750’lerden kalma kayıp aşk mektupları, savaş zamanlarında hayatın nasıl olduğunu ortaya koyuyor

18. yüzyılın ortalarından kalma çok sayıda mektup yazılmalarından bu yana ilk kez açıldı ve incelendi.

Fransız denizcilere eşleri, kardeşleri ve ebeveynleri tarafından gönderilen mektuplar hiçbir zaman alıcılarına ulaşmadı ancak savaştan etkilenen ailelerin hayatları hakkında bilgiler sunuyor.

Marie Dubosc kocasına “Geceyi sana yazarak geçirebilirim. Ben senin sonsuza kadar sadık karınım. İyi geceler sevgili dostum. Saat gece yarısı. Sanırım dinlenme zamanım geldi” yazdı.

Dubosc, kocasının İngilizler tarafından yakalandığını ve onun mesajını asla almayacağını bilmiyordu. Mektubu gönderdikten bir yıl sonra öldü ve muhtemelen onu bir daha hiç görmedi.

104 adet mektup ağır, pahalı kağıtlara yazılmış, bazılarında kırmızı mum mühürler var. Ancak Morieux, bunların aristokratlardan ziyade sıradan insanların sözlerini içerdiğini söylüyor; denizcilerin ve balıkçıların eşleri gibi genellikle tarihsel kayıtlarda eksik olan sesler.

Morieux, “Bu mektuplar bize alt sınıflardan insanların savaşın zorluklarıyla, akrabalarının ve sevdiklerinin yokluğuyla nasıl başa çıktıklarını ve mesafeyi ve belirsizliğin yarattığı kaygıyı nasıl aşabildiklerini anlatıyor” diyor.

Morieux mektupları çözmek için aylarını harcadı ve bulgularını Fransız tarih dergisi Annales’te yayınladı.

61 yaşındaki anne Marguerite Lemoyne, bir mektubunda oğlu Nicolas Quesnel’i yazmadığı için azarlıyor:

“Yılın ilk gününde (yani 1 Ocak) nişanlına yazdın… Ben senden çok seni düşünüyorum… Her halükarda sana Rabbin bereketiyle dolu mutlu bir yeni yıl diliyorum. . Sanırım öleceğim, üç haftadır hastayım. Varin’e (gemi arkadaşı) selamlarımı ilet, senin haberini bana sadece onun karısından alıyorum.”

Morieux, NPR’a Lemoyne’un şikayetinin evrensel aile dinamiklerini ortaya çıkardığını söyledi.

Morieux, “Denize açılan oğul sadece nişanlısına yazıyor ve annesi buna çok sinirleniyor ve burada, aile içinde anneyle gelin arasındaki gerilimlerle ilgili… gerçekten uzun, eski bir kinayenin var olduğunu hissediyorsunuz” diyor.

Morieux, mektupların aynı zamanda 1750’lerde uzun mesafeli iletişimin zorluğunu da gösterdiğini söyledi. Lemoyne gibi gönderenlerin çoğu muhtemelen okuma yazma bilmiyordu ve mesajlarını bir katibe yazdırıyordu. Dahası, savaş sırasında sürekli hareket halinde olan bir gemiye mektup göndermek zor ve güvenilmezdi ve aileler genellikle mektupların birden fazla kopyasını farklı limanlara gönderiyordu.

Sevilen biriyle başarılı bir şekilde iletişim kurma şansını en üst düzeye çıkarmak amacıyla her mektupta, genellikle farklı ailelerden gelen ve birden fazla mürettebat arkadaşına gönderilen birden fazla mesaj kağıda sıkıştırıldı.

Morieux “Ve böylece sadece yukarıdan aşağıya değil, mürekkeple kaplanmışlar… Cümleler soldan sağa yazılıyor, aynı zamanda kenar boşluklarına da yazılıyor” dedi.

Morieux’ye göre mektuplar toplulukların kriz zamanlarında nasıl dirençli kaldıklarını gösteriyor.

“Bu, kolektifin gücüyle ilgili. Bu insanların nasıl ancak başkalarına güvenerek hayatta kalabilecekleri ile ilgili.”

kaynak

    tr_TRTurkish