15 Yaşındaki Gazzeli Ressamın Hayali

Mohammed Qraiqea, Gazzeli 15 yaşından bir çocuk ve 5 yaşından beri resim yapıyor. Yaşadıklarına cevabını sanatla veren genç ressamın lakabı tanıyanlar arasında “Genç Arap Picasso.”

Mohammed ,Gazze’de üç yıkıcı savaşa tanıklık ettikten sonra görüp hissettiklerini tuval üzerine yansıtmaya başladı. Sanatı, özellikle yaşıtları üzerinde umut kaynağı haline gelmeye başlayınca bu durum onu daha fazla çalışmaya teşvik etti.

Mohammed, 2015 yılında Gazze’den ayrılarak eserlerini Tunus’ta sergileme şansı buldu. O zamandan beri ‘Özgür Kuş’ adını verdiği gezisini yapıyor ve mümkün olduğunca çok ülkede Gazze’deki durumla ilgili farkındalığı yaymak görevini üstleniyor. Sanatçı, gezisi için Indiegogo üzerinden bir kitlesel yardım kampanyası başlattı ve bu geziyle dünyanın en büyük turunu yapıp dünya rekoru kırmayı hedefliyor. Seyahat masrafları ve 2014’teki bir bombalamada yok olan stüdyosu için 60 bin dolar toplamaya çalışıyor.

Mohammed Qraiqea4

Mohammed’in resimlerinden “Özgür Kuş” un özel bir anlamı var ve bizlere bir hikâye anlatıyor. Genç ressam, Filistin Dış İşleri Bakanlığı’nın desteğiyle dünya seyahati şansı bulmuş biri olarak kendini özgür kuş olarak görüyor.

O, sanatında yoksulluk, kadınlar ve çocuklara eziyet gibi konuların yanı sıra Gazze’deki savaşın kalıntılarını da işliyor. Resimleri sayesinde bütün bunlarla ilgili mesajını yaymayı umuyor. Onunla ilgili daha fazla bilgi ve görsele Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mohammed Qraiqea3

Mohammed Qraiqea2

Mohammed Qraiqea5

Mohammed Qraiqea7

Mohammed Qraiqea8

What's your reaction?

tr_TRTurkish