111 Lemur türünün %94’ü yok olma tehdidiyle karşı karşıya

Lemurların 111 tür ve alt türlerinin yaklaşık % 94’ü, kendi ülkeleri Madagaskar’da yok olma tehlikesi altında. International Union for the Conservation of Nature’s (IUCN)’ün yayınladığı Tehdit Altındaki Türler Kırmızı Listesine göre, geriye kalan lemur gruplarının sadece altı tanesi yok olma tehdidiyle karşı karşıya değil. Bu durum, lemur popülasyonlarının ve yaşam alanlarının varlığını sürdürmesine yönelik var olan tehditleri analiz eden bir koruma örgütü olan Primate Specialist Group tarafından ortaya çıkarıldı.
Primate Uzman Grubu Başkanı ve Küresel Yaban Hayatı Koruma Şefi Russ Mittermeier, “Madagaskar’ın eşsiz lemurları çok yüksek tükenme riskiyle karşı karşıya. Bu, Madagaskar’ın biyoçeşitliliğine bir bütün olarak ciddi tehdit oluşturuyor,”diyor. Lemurların vahşi ortamda yüzleştikleri en büyük tehditler ise yaşam alanlarını kaybetmeleri.
Yasadışı ağaç kesme, kesilen ağaçların köklerini yakarak tarım alanı açma, madencilik faaliyetleri ve kömür üretimi, bu nesli tükenmekte olan hayvanların kaderini belirliyor.

inhabitat.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish