100.000 Yasak Kitaptan Parthenon’un Replikasını Yaptı

Arjantinli sanatçı Marta Minujín, Documenta 14 Sanat Festivali kapsamında Almanya’nın Kassel kentinde Parthenon of Books’u kurdu. Atina’daki Parthenon’un kopyası olan eser 100.000 yasaklanmış kitaptan oluşuyor.

Marta Minujin - Parthenon of Books - Documenta 14

Sanatçı, Kassel Üniversitesi’nden öğrencilerle birlikte çalışarak, dünyanın dört bir yanından yasaklanmış 170 kitap tespit etti. Koruyucu plastikle kaplanarak yapıya asılan kitapların halka bağışlanması isteniyor. Demokrasinin sembolü olan Parthenon’un kopyasına sansürlü materyal yerleştiren Arjantinli sanatçı, siyasetinde düşünce üzerindeki baskısına işaret etmek istiyor.

Marta Minujin - Parthenon of Books - Documenta 14

Kitaptan Parthenon, Un-German Spirit’e Karşı Eylem olarak adlandırılan hareketin bir parçası olarak Naziler tarafından 2.000 kitap yakılan bir alana yerleştirildi. Tarih boyunca sansürün varlığına dikkat çekmek için olağanüstü bir fikir.

Marta Minujin - Parthenon of Books - Documenta 14

Bu, Kitap Parthenon’un ilk var oluşu değil. Minujín, Arjantin askeri cuntası tarafından yasaklanmış 25.000 kitapla hazırladığı eseri ilk kez 1983’te Buenos Aires’teki bir meydanda gerçekleştirmişti.

Belli dönemlerde, çeşitli ülkelerde yasaklanmış kitap listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Marta Minujin - Parthenon of Books - germany

mymodernmet

tr_TRTurkish