Yes Gelecek Albümden İlk Yeni Şarkını Paylaştı “The Ice Bridge”

Progresif rock sahnesinin kıdemli gruplarından Yes, gelecek albümünden ilk yeni şarkıyı paylaştı.

“The Ice Bridge” isimli şarkı, 1 Ekim’de InsideOutMusic aracılığıyla dinleyiciyle buluşacak “The Quest” isimli albümden, üstelik yedi yıl sonra kulaklarımıza ulaşan ilk Yes şarkısı oluyor ve şarkı sözü videosu ile birlikte sunuluyor.

Grubun, 2015’de yaşamını yitiren efsanevi basçı Chris Squire olmadan ilk şarkısı olan “The Ice Bridge”, solist Jon Davison ve klavyeci Geoff Downes’in ortak bestesi ve İklim değişikliğinin yıkıcı etkisini tersine çevirmek için “zamana karşı yarış” ile ilgili.

Davison şarkının ortaya çıkış süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, “Genellikle olan şey, her üyenin kendi bölümlerini yazması ve bir şeylere damgasını vurması” diyor ve devam ediyor, “Geoff bana yarattığı heyecan verici ve çoğu zaman muhteşem kısımlardan bir seçki gönderdi ve özgürce deneyip gerektiği gibi geliştirmemi istediğini açıkça belirtti. Bu da bana vokal rolünü üstlenme güvenini verdi – şarkı sözleri, vokal melodi ve armoni, vokallerin nasıl sunulduğu ve benzersiz bir şekilde ifade edildiği – ancak tüm bu süre boyunca Geoff’un ilk fikirlerine sadık kalmaya çabaladım.”

Downes ise “Jon’un vokalleri harika,” diyor ve ekliyor, “gerçekten bir Yes vokalisti olarak kendine geldi.”

Albümün yapımcılığını da üstlenen gitarist Steve Howe, “Grubun gerçek potansiyelini yakalayan iyi işlenmiş bir dizi şarkının geliştirilmesinde grup üyelerini bir araya getirme fırsatına sahip olmak benim için bir onur” derken albüm, grubun şu anki kadrosunu oluşturan Steve Howe, davulcu Alan White, klavyeci Geoff Downes, vokalist Jon Davison ve çok enstrümantalist Billy Sherwood ile 2019’un sonlarında ve 2020’de yazıldı. Ek perküsyon ise sık sık birlikte çalıştıkları Jay Schellen tarafından sağlandı.

Yes Mayıs 2022’de, her durakta 1974 albümleri Relayer’ın tam performansını sergileyecekleri özel bir Avrupa konser dizisi için yollara dönüyor.

tr_TRTurkish