V&A, 50. Yıllık İllüstrasyon Ödüllerinin Kazananlarını Açıkladı

Bu yıl V&A İllüstrasyon Ödülleri’nin 50. yıl dönümü. 1972’de kurulan organizasyon zaman içinde İngiltere’nin en prestijli yıllık illüstrasyon yarışması haline geldi. Katılımın ücretsiz olduğu Ödüller, öğrenci illüstrasyonunda ve üç çağdaş uygulama kategorisinde mükemmelliği takdir ediyor: kitap kapağı tasarımı, kitap illüstrasyonu ve resimli gazetecilik.

KİTAP İLLÜSTRASYONU KAZANANI
1
Gérard DuBois, Cormac McCarthy’nin The Road kitabının yeni baskısı için çizdi. Jüri tarafından ‘başyapıt’ olarak tanımlanan akrilik resimler, McCarthy’nin metninin içinin güzelliğini ve gaddarlığını yansıtıyor.

Gérard DuBois, The Road, Cormac McCarthy
2
DuBois’in çalışması, kıyamet sonrası Amerika’da ürkütücü bir yolculuk yapan ve kurtuluş umuduyla denize doğru adım atan bir erkek ve çocuğu tasvir ediyor. Resimlerde, baba ve oğul arasındaki etkileyici şefkat anları, ıssızlığın ortasında parlak noktalar sağlıyor. Posy Simmonds, eserleri ‘muhteşem, zengin, dokunaklı ve melankolik’ olarak nitelendirdi.

Runner-up in book illustration
3
Luisa Jung, Beyin Masallar: Nörodejeneratif Hastalıkların Gizli Tarihi ve Onları Fethetmek İçin Bir Plan kitabına çizdi. Kitap Alberto Espay ve Benjamin Stecher tarafından hazırlandı.

KİTAP KAPAĞI KAZANANI
4
Stella Gibbons’ın Zengin Evi kitabı için Kerry Hyndman çizdi. Hyndman’ın işi, derinlik ve ayrıntı eklemek için elle çizilmiş dokular ve katmanlar içeren öncelikle dijital bir çizim. Jüri, Hyndman’ın göz alıcı kompozisyonunu ve güzel teknik ressamlığını övdü.

KİTAP KAPAĞI İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
5
Lela Harris, The Color Purple by Alice Walker.

GAZETE İLLÜSTRASYONU KAZANANI
6
James Albon, Libération ve La ZEP’in 2021’de TikTok dünyası üzerine hazırladığı bir yazı dizisiiçin illüstrasyonlar çizdi. Görsel sosyal medya platformuyla ilgili deneyimlerini, özellikle de onun hipnotik, öz imaj ve zihinsel sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini anlatıyor.

GAZETE İLLÜSTRASYONU İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
7
Alexis Tsegba illüstrasyonu, The Economist’in dijital 1843 dergisinde Tamara Gilkes Borr’un “Beyaz bir dünyada siyah saçlı olmanın bedeli” yazısında kullanıldı.

ÖĞRENCİ İLLÜSTRASYONU KATEGORİSİ KAZANANI
8
Kate Rolfe, Navigating Dyslexia.

ÖĞRENCİ İLLÜSTRASYONU ŞİDDETLE TAVSİYE EDİLEN
9
Jessica Ciccolone, Antarktika’daki Beş Kutup Martısı, Anglia Ruskin Üniversitesi için resimli kitap.

ÖĞRENCİ İLLÜSTRATÖR ŞİDDETLE TAVSİYE EDİLEN
10
Klara Bianka Gryglicka, For My Summer – Görsel Bir Günlük.

Daha fazlasını görmek için: V&A Illustration Awards h/t: guardian

tr_TRTurkish