‘Trainspotting’, ‘The Big Man’, ‘Taggart’ ve sevdiğimiz başka Dizi ve filmlerin Çekildiği Otele Son Bir Bakış

Bir zamanlar Glasgow’daki Buchanan Caddesi’nin tepesinde bulunan George Hotel’in adını hiç duymamış olabilirsiniz, ancak muhtemelen iç mekanlarının bazılarını Trainspotting gibi filmlerde görmüşsünüzdür; (yuvarlak oda, Keith Allen’ın oynadığı uyuşturucu sahnesi) ya da Liam Neeson’un oynadığı The Big Man’i ya da Taggart’ın bölümlerinde barlar ve ölümlü odaların bulunduğu çeşitli yerler.

Nos 235-245 Buchanan Caddesi’nde yer alan George Hotel, 1907’de mimar Neil Cameron Duff tarafından tasarlandı. Tasarımı bölgede bulunan Clelland Tanıklık Binası (1835-36) adı verilen eski bir Viktorya dönemi yapısının yeniden düzenlenmesini içeriyordu. . Clelland’ın orijinal Viktorya dönemine ait pervazlarının çoğu otele dahil edildi. Duff mimari planında Art Nouveau tasarımlarını ve vitray pencereleri kullandı.

George, Glasgow’da elektrikli aydınlatılan otellerden biriydi. 1910’da Glasgow’daki evlerin yüzde beşinden azında elektrik vardı. Aydınlatma birçok misafirin odaların parlaklığından ve ışığın neden olduğu parlamadan şikayetçi olmasına neden oldu. Bu durum elektrik ışığını dağıtmak için abajurların kullanılmasına yol açtı.

George, Queen Caddesi’ndeki tren istasyonuna en yakın oteldi ve Sauchiehall Caddesi ile Buchanan Caddesi’ndeki mağazalara en yakın otel olduğunu iddia ettiği için telgraflarda “En Yakın” unvanını taşıyordu. Başlangıçta tam bir iş insanı oteliydi ancak oyuncular ve sanatçıların (Dorothy Squires, Franke Vaughan ve hatta genç bir Cary Grant’in orada kaldığı iddia ediliyor) ve 1950’lerde Hollywood’un ve televizyonun en tanınmış yıldızlarından bazılarının tercih ettiği bir adres haline geldi.

George’un altı barı, dans pisti, bilardo salonu, sigara içme salonu ve restoranı vardı ve yirmiden fazla mutfak personeli çalıştırıyordu.

George Hotel alışveriş merkezine dönüşmeden önce fotoğrafçı Michael Prince mekanın son günlerini belgeledi. Pek çok meclis üyesi bir zamanlar güzel ve tarihi olan bu binayı “kan çıbanı” olarak değerlendirdi ve otel tarihe karıştı.

Fox’un satıştan 17 milyon £ kazandığı iddia ediliyor. Buchanan Caddesi Otobüs Terminali’nin yanında, bir sokak yukarıda Lang’s adında yeni bir otel açtı.

Aşğıda Michael Prince’in çektiği George Oteli’nin her şey gerçekleşmeden önceki fotoğraflarından bazıları var.

fotoğraflar: Michael Prince

flashbak

tr_TRTurkish