The Simpsons’un Tiananmen Protestoları Göndermeli Bölümü Hong Kong’da Kesik Yedi

Disney+ yayın platformu bu ayın başında Hong Kong’da hizmete girdi.

Bununla birlikte de The Simpsons’ın bir bölümünün Tiananmen Meydanı’na yaptığı göndermeler nedeniyle yayın platformundan çıkarıldığı ortaya çıktı.

Simpsonlar’ın 16. sezon 12. bölümünde Selma Teyze bir bebeği evlat edinmek için Çin’e giderken, Homer kocası kılığındadır. Aile ellerinde bebekle ülkeden kaçmaya çalıştığında ise kendilerini Tiananmen Meydanı’nda bulurlar ve burada “Tien An Men Meydanı: 1989’da bu sitede hiçbir şey olmadı.” yazan bir levha bulunur.

Selma daha sonra bir tankla karşılaştığında evlat edinme dairesi başkanı tarafından durdurulur ve 1989 Pekin protestolarındaki ünlü Tank Man görseline bir gönderme yapılır.

Tahmin edilebileceği gibi, Çin’in bu tarihi olaylardan bahsetmeyi sansürleme eğiliminde olmasıyla Disney bölümü çıkartma yoluna gider. Disney+, “Goo Goo Gai Pan” başlıklı bölümü kaldırarak, Hong Kong Baptist Üniversitesinde film sansürü konusunda uzmanlaşmış bir doçent olan Kenny Ng’e göre, “Amerikalı bir yayın devinin Hong Kong’da içeriği sansürlediği ilk kayda değer zaman” olma ünvanını kazandı. (Bloomberg aracılığıyla).

Kenny Ng, “Temelde, tüm hikâye yayın şirketlerinin Çin’deki izleyici kitlesine daha uygun hale getirilmesi ve Çin hükümetini rahatsız etmemeleri için” diyor ve ekliyor, “Bu, gelecekte Çin’de finansal çıkarları olan daha fazla şirketle devam edecek gibi görünüyor.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish