Teknoloji devleri, son zamanlarda neden Yeni Zelanda’da sığınak alıyor?

İklim yaşanmaz hale geldiğinde, bombalar düştüğünde ya da biyolojik savaşlar yeryüzünü mahvettiğinde nereye gideceksiniz?

Silikon Vadisi’nde zengin bir yönetici iseniz bu yer Yeni Zelanda’dır.

Son yıllarda, 4.8 milyonluk bu ada ülkesi, dünyanın felaketi durumunda, ayrıntılı ve pahalı plan B planı yapan Amerikalılar için stratejik bir nokta haline geldi. Bu, belli bir zenginlik seviyesine ulaştığınızda mümkün olan bir yatırım.

Eski Başbakan John Key, Bloomberg’e verdiği demeçte, “Burası, Antarktika’ya çarpmadan önce gezegendeki son otobüs durağı olarak bilinir. Bazı insanların olağanüstü miktarda servete sahip olduğu bir dünyada yaşıyoruz ve çok fazla paraya sahip olduğunuzda,“ B Planı” için bir miktar para ayırmanın kulağa çılgınca gelmediği bir noktadayız” diyor.

Bazı varlıklı kıyamet günü takıntılıları, deposu dolu ve gitmeye hazır helikopterlerini ya da gerekli teçhizat, altın ve ilaçla doldurulmuş seyahat çantalarını hazır tutar.

Reddit’in kurucu ortağı Steve Huffman, The New Yorker’a silahları ve bir motosikleti hazır tutacağını söylemişti. Niye ? ‘Deep Impact’ filminden bir trafik sahnesinden bahsediyordu. Huffman, durumu “Herkes dışarı çıkmaya çalışıyor ve trafikte sıkışıyor. Bu sahne okuduğum lisenin yakınında çekildi. O yolun yanından her geçtiğimde, bir motosiklete ihtiyacım olduğunu düşünürdüm, çünkü başka herkes berbat durumdaydı, ” diye açıklamış söyleşisinde.

Yakın zamanlarda, bazı Silikon Vadisi yöneticileri, uzak konumu ve dünya savaşı sırasında tarafsız bölge statüsü sebebiyle arzu edilen bir ada olan Yeni Zelanda’da çeşitli düzenlemeler yapmışlar.

Yeni bir endüstri doğdu diyebiliriz. Bazı sığınakların, yaklaşık 35 bin $ ‘lık bir bütçeye mal olduğu ve bunlara 300 kişinin sığdığı söyleniyor. Ancak ABD’de inşa edilen ve Yeni Zelanda’ya iz bırakmadan gizlice gömülecek olan diğer sığınakların 8 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Kısa süre önce, birkaç Silikon Vadisi kıyamet hazırlıkçılarına hizmet veren üretici Rising S. Co’dan bir lüks sığınak; yatak odaları, banyo ve mutfakların yanı sıra bahçe odaları, oyun odası ve silah menzili ile birlikte geliyor.

Ancak, Yeni Zelanda, kısa bir süre sonra, varlıklı kıyamet öncesi hazırlıkçıları için çekici bir seçenek olmaktan çıkabilir. Ağustos ayında hükümet, konut dışı yapılara satış yapılmasını yasaklayan bir yasa çıkardı. Bu, 4,8 milyon kişinin yaşadığı adada Armageddon’a çıkmak isteyen herkesin önce vatandaşlık alması gerekeceği anlamına geliyordu.

Silikon Vadisi’ndeki herkes de bu seçeneği akıllıca buluyor denemez. Örneğin; Vadinin girişimcilerinden, Y Combinator’ın başkanı Sam Altman, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Dünya şu anda öyle iç içe geçmiş durumda ki eğer bir şey olsaydı, ne yazık ki çok kötü durumda olurduk. O anda kaçabileceğinizi ve Dünya’nın bir köşesinde saklanabileceğinizi düşünmüyorum,” diyor.

fotoğraf: Rising S Co.

kaynak

tr_TRTurkish