Tazmanya Canavarları 3.000 Yıl Sonra Vahşi Doğada

3.000 yıl sonra ilk kez Tazmanya canavarları vahşi doğaya geri döndü. Koruma grupları, 26 memeliyi, Avustralya anakarasında, Sidney’in kuzeyindeki Barrington Tops Ulusal Parkı’ndaki büyük bir sığınağa getirdi.

A tazmanian devil
fotoğraf: Aussie Ark

Aussie Ark adlı koruma grubu, Küresel Vahşi Yaşamı Koruma, WildArk ve diğer hayvan grupları arasındaki işbirliği Tazmanya canavarlarını 1.000 dönümlük sığınağa bıraktı. Hayvanlar hayatta kalma şanslarını yüksek tutmak için çitlerle çevrili bir sığınağa yerleştirildi.

Tasmanian Devils Reintroduced Into The Wild After 3,000 Years

Mart ayında 15 Tazmanya canavarından oluşan ilk grup serbest bırakıldı. Eylül ayında hayvanlar habitatlarında gelişme belirtileri göstermeye başladığında Chris Hemsworth ve Elsa Pataky’nin yardımıyla 11 tanesi daha doğaya bırakıldı. Aşağıdaki videoda doğaya bırakılma anını izleyin.

1990’larda Avustralya’nın Tazmanya eyaletinde vahşi doğada yaklaşık 150 bin şeytan vardı. Fakat sonrasında gelen bulaşıcı ve ölümcül ağız kanseri sayılarını 25 bine kadar düşürdü. Kanserin yanında, özellikle son yirmi yılda çevresel faktörler de sayılarının azalmasında etkili oldu.

Tasmanian Devils Reintroduced Into The Wild After 3,000 Years

Artık nesli tükenmekte olan olan hayvanlar listesine dahil olan Tazmanya canavarı, adını yüksek perdeli sesinden alıyor ve çenelerinin kuvvetiyle bir avı saniyeler için paramparça edebiliyorlar.

Tasmanian Devils Reintroduced Into The Wild After 3,000 Years

intelligentliving.co

tr_TRTurkish