Son yıllarda görüntü yönetmenliğiyle ön plana çıkan 10 film

Görüntü yönetmenliği, bir yönetmenin kafasının içindeki görüntüleri ortaya çıkarmaya ve izleyiciyle buluşturmaya çalışır. Sinema sadece güzel fotoğraflar yakalama işi değildir. Günümüzde görüntü yönetmeni, aynen bir oyuncu ya da yönetmen gibi bir filmin yıldızı olabilir. Gregg Toland, Peter Deming, Vilmos Zsigmond ve Gordon Willis gibi isimler sinemaseverler tarafından iyi bilinir. Bugün de, heyecan verici yeni kadın sinemacılar dalgası var: Rachel Morrison, Ashley Connor, Natasha Braier. Morrison gibi. 2018’de, Dee Rees “Mudbound”da yaptığı çalışmalardan dolayı En İyi Görüntü Yönetmeni Oscar adayı oldu. Görüntü yönetmeni çoğu zaman kamera teknolojisi, lensler ve film malzemeleri içinde bir arayışa girerek hikâye anlatımının duygularını tamamen görsel yöntemlerle yakalayıp yeni görsel yöntemler açığa çıkaran bir yenilikçi, bir kâşiftir.

Aşağıda görüntü yönetmenliğini ön plana çıkaran ve fotoğraf sevenleri heyecanlandıracak 10 filmlik bir liste bulunuyor.

Cafe Society

Cafe Society

görüntü yönetmeni: Vittorio Storaro,

Akademi ödüllü kült yönetmen Woody Allen’ın 2016 tarihli projesi Cafe Society eğlenceli bir dramatik komedi olarak dikkat çekiyor. Jesse Eisenberg, Kristen Stewart, Blake Lively, Steve Carell ve Parker Posey’nin yanı sıra Corey Stoll, Anna Camp ve Paul Schneider’ın da bulunduğu kadro adeta bir yıldızlar geçidi.
Film Bronx’da doğan Bobby Dorfman’ın izinden giderek seyircilere heyecanlı bir hikaye vadediyor. Birbirinden ilginç bireylere sahip olan bir ailenin en küçük oğlu Bobby Dorfman yaşadığı hayattan bezmiş durumdadır. Dönemin en popüler film yıldızlarının menajerliğini yapan dayısı Phil’in yanına gitmek ailesinin kuyumcu dükkanında çalışmaktan çok daha cazip gelince gen adam soluğu Hollywood’ta alır. Phil’in ajansında çalışmaya başlayan Bobby, Hollywood’un skandal, dedikodu ve güzel kadınlarla dolu göz kamaştırıcı dünyasına ilk başlarda hayran kalsa da orada gerçekliğin bir hayli esnek bir şey olduğunu keşfedecektir. Bildiği acı ve aşk kavramlarının bir bir yıkılışını gören genç adam edindiği deneyimlerle zaman geçtikçe farklı bir adam olmaya başlar. Hollywood’un deneyimlerinden sonra New York’a dönen Bobby sıfırdan yeni bir hayata başlasa da geçmişin parıltılı ancak acılı izleri onu rahat bırakmayacaktır.

Silence movie

Silence

görüntü yönetmeni: Rodrigo Prieto

Film, 17. yüzyılda yaşayan iki rahibin karşılaştıkları şiddet ve baskıyı konu alıyor. Onyedinci yüzyılda Hristiyanlığı tanıtmak ve kayıp olan akıl hocaları Ferreira’yı bulmak için yola çıkan iki Cizvit papaz, Rodrigues ve Garrpe, Japonya’ya geldiklerinde şiddet ve zulümle karşı karşıya kalırlar. Katolikliğin yasadışı olduğu ve varlıklarının yasak olduğu bir dönemde Japonya’ya gelen ikilinin inancı ciddi bir teste tabi tutulacaktır…
Filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Martin Scorsese oturuyor. Filmin kadrosunda Andrew Garfield, Adam Driver, Liam Neeson, Tadanobu Asano, Issey Ogata, Ciaran Hinds, Yosuke Kubozuka ve Yoshi Oida yer alıyor.

Sicario

Sicario

fotoğraf direktörü: Roger Deakins

Başrollerinde yıldız oyuncular Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin, Jeffrey Donovan ve Jon Bernthal’in yer aldığı Sicario, ABD ve Meksika arasında bulunan kanunsuz sınır kenti Suarez’de idealist bir FBI ajanı olan Kate ve özel operasyon kuvveti görevlilerinin uyuşturucu kartelleriyle mücadele etmek için görevlendirilmelerini konu alıyor. Sicario, oyunu kurallarına göre oynamayan suçlulara ulaşmak için sınırları zorlayan soluk soluğa bir operasyonun hikayesi. Sinematografik açıdan neredeyse kusursuz olan ve eleştirmenlerden tam not alan filmin yönetmenliğini Denis Villeneuve üstlenirken, senaryo koltuğunda Taylor Sheridan oturuyor.

Song to Song

Song To Song

görüntü yönetmeni: Emmanuel Lubezki

Badlands ve The Thin Red Line gibi unutulmaz filmlere imza atan Amerikalı sinemacı Terrence Malick’in yazıp yönettiği filmde, Teksas’ın Austin şehrinde düzenlenen bir müzik festivalinin içerisinde yaşanan deneysel bir aşk hikayesi ele anıyor. Dünya çapında 100’den fazla müzik grubunun katılım sağladığı bu festival süresince şehirde eşi görülmemiş bir coşku yaşanmaktadır. Bu esnada meydana gelen iki aşk üçgenine odaklanan yapıt, karakterlerin takıntı ve ihanetler çerçevesinde gelişen hikayelerini ele alıyor. Filmin yıldız oyuncularla dolu oyuncu kadrosu içinde Ryan Gosling, Michael Fassbender, Natalie Portman, Christian Bale, Cate Blanchett, Benicio Del Toro, Boyd Holbrook, Val Kilmer, Bérénice Marlohe ve Holly Hunter gibi isimler yer alıyor.

The Lost City Of Z

görüntü yönetmeni: Darius Khondji

James Gray’in yönetmenliğini yaptığı Kayıp Şehir Z, Percy Fawcett adında bir kaşif’in, bir zamanlar bölgeye yerleşmiş olabilecek bir uygarlığa dair kanıtlar bulmasıyla başlar. Bilim camiası Percy’nin bu açıklaması karşısında Amazon yerlilerini vahşiler olarak gördüklerini söyleyip gülüp geçerler. Buna karşı yılmayan Percy, destekleyici karısı, oğlu ve yardımcısıyla birlikte iddiasını kanıtlamak için tekrar Amazon ormanlarına döner. Percy’nin ortadan kaybolmasıyla birçok kişi bulmak için girişimlere başvursa da bir sonuç alamazlar ve bu bölge artık Kayıp Z şehri olarak adlandırılır.

Ida

Ida

görüntü yönetmeni: Ryszard Lenczewski, Lukasz Zal

2011 tarihli La femme du Vème‘den sonra sinemadaki macerasına farklı türlerde ve tatlarda devam eden Leh sinemacı Pawel Pawlikowski’nin gösterildiği her festivalden ödülle dönen son filmi, 2013’ün en çok övgüyle karşılanan eserlerinden biri olan Ida, manastırda büyüyen bir kızın rahibe olup kendini tanrıya teslim etme yemininden hemen önce yaşayan tek akrabası olan teyzesi Wanda ile buluşması üzerinden seyrediyor. Pawlikowski’nin siyah beyaz ve sabit kamerayla çekmeyi tercih ettiği filmin başrolünde ilk ve son oyunculuk denemesini gerçekleştiren Agata Trzebuchowska yer alıyor.

Moonlight

Moonlight

görüntü yönetmeni: James Laxton

İnsan ilişkileri ve insanın kendini keşfetmesi hakkında bir film olan Ay Işığı, genç siyahi bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami’nin zor bir mahallesinde, hayatta kendine yer edinme savaşını ve büyüme hikayesini anlatıyor. Chiron’un hayatının 3 ayrı dönemini anlatan film kahramanın annesi ile ilişkisine, okul hayatına, romantik ilişkisine, iş hayatına ve uyuşturucu satıcılığı yapan Juan ile olan ilişkisine değiniyor.
Onlarca ödüle ve adaylığa layık görülen filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Barry Jenkins üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Mahershala Ali, Shariff Earp, Duan Sanderson Janelle Monáe ve Naomie Harris gibi isimler bulunuyor.

The Witch

The Witch

görüntü yönetmeni: Jarin Blascke

7. yüzyılda İngiltere’de yaşayan William ve Katherine çifti, beş çocuğuyla birlikte ıssız bir ormanın içerisinde hristiyan kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde yaşamaktadır. Aile düzenleri ise beklenmedik garip olayların ortaya çıkmasıyla sarsılmaya başlar. Yeni doğan çocukları Sam, ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolur, büyük kızları Thomasin ilahi sesler duyduğuna inanmaktadır, ikizleri ise tuhaf kafiyeler mırıldanmaya başlar. Bu durumlar ailenin başına gelecek büyük felaketlerin başlangıcı olur. Robert Eggers’in yazıp yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Anya Taylor-Joy, Ralph Ineson, Kate Dickie ve Harvey Scrimshaw gibi isimler bulunuyor.

Good Time

Good Time

görüntü yönetmeni: Sean Price Williams

Bir banka soygunu ters gittikten sonra, usta bir soyguncu bütün bir gece boyunca kardeşini Rikers Adası’ndan kurtarmaya çalışır. Ben Safdie ile Joshua Safdie’nin yönettiği Soygun’un senaryosunu ise Ronald Bronstein ve Joshua Safdie birlikte kaleme aldı. Gerilimin daima yüksek olduğu filmin oyuncu kadrosunda Robert Pattinson, Jennifer Jason Leigh ve Barkhad Abdi yer alıyor.

Dunkirk movie

Dunkirk

görüntü yönetmeni: Hoyt van Hoytema

Christopher Nolan’ın 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi’ni konu edinen filmi, yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin, düşman askerleri tarafından etrafının sarılması ile başlar.
Arkaları deniz olan bir yerde sıkışan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalırlar. Başrollerinde Mark Rylance, Kenneth Branagh ve Tom Hardy’nin yer aldığı filmin kadrosunda ayrıca Jack Lowden, Aneurin Barnard ve ilk kez film deneyimini yaşacak olan Fionn Whitehead ile Harry Styles da yer alıyor. Filmi kendi senaryosundan uyarlayacak olan yönetmene yapımcılık koltuğunda da Emma Thomas eşlik ediyor.

içeriğin hazırlanmasında sinemia.com, sinematopya.com, beyazperde.com, scene360.com sitelerinden faydalanılmıştır.

 

 

 

tr_TRTurkish