Pearl Jam’in Yeni Albümü “Dark Matter” Yayında

Pearl Jam’in on ikinci stüdyo albüm, “Dark Matter” yayında.

Grubun, Andrew Watt yapımcılığında Malibu, Kaliforniya’daki Shangri-La Stüdyoları’nda Watt ile üç haftalık bir süreçte kaydettiği albüm Monkeywrench Records/Republic Records aracılığıyla dinleyiciyle buluştu.

Albüm, 2020 tarihli “Gigaton” sonrası grubun ilk yeni şarkılarına ev sahipliği yapıyor. On bir parçanın yer aldığı albümün yayını öncesi albüme adını veren parçanın yanı sıra “Running” ve “Wreckage” single’ları paylaşılmıştı.

Pearl Jam gitaristi Mike McCready, Classic Rock’a verdiği röportajda, Ozzy Osbourne, Post Malone, Miley Cyrus ve Iggy Pop ile çalışmalarıyla tanınan son dönemin gözde yapımcılarından Andrew Watt ile iş birliği yaptıkları albüm için “beklediğinizden çok daha sert” olarak tanımlamıştı.

McCready albümle ilgili, grubunun dönüm noktası olan “Ten” ve “Vs.” albümlerine atıfta bulunarak, “İlk birkaç albümün melodisi ve enerjisi var” diyor. “Daha genç bir pop yapımcısı olan Andrew Watt ile çalıştık, ama aslında özünde bir rock adamı – sanırım onun en sevdiği grup biziz. Geçtiğimiz yıl onunla stüdyoya girdiğimizde bizi gerçekten çok zorladı, odaklanmamızı ve şarkı üstüne şarkı çalmamızı sağladı. Gigaton’ı yapmak uzun zaman aldı ama bu yeni albüm uzun sürmedi. Andrew şöyle dedi: ‘Sizin albüm yapmanız çok uzun sürüyor. Hadi bunu hemen şimdi yapalım.”

Gitarist Stone Gossard, Dark Matter’da Watt’la birlikte çalışmanın uyumlu deneyiminden bahsediyor ve hatta daha fazla müziğin geleceğinin ipuçlarını veriyor. Gitarist, “Bence bu albüm herkes için enerji verici bir deneyimdi,” diyor ve ekliyor “Biraz zorlu bir yolculuktu ama Andrew [Watt] ile çalışmak… Bence Andrew bir yapımcı ve hayran olarak doğal yapısıyla gerçekten bir fark yarattı. Daha fazlasını yapmak harika olurdu.”

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish