Nirvana’nın İlk Dönemine Ait Nadir Görseller NFT Olarak Satışa Sunuluyor

Nirvana 1 Ekim 1991’de Pennsylvania’daki J.C. Dobbs isimli samimi mekânda sahneye çıktığında, çığır açan “Nevermind” albümünün yayınlanmasından sadece altı gün sonraydı.

Fotoğrafçı Faith West o gece kalabalığın içindeydi ve ham, elektrik enerjisini yakaladı. Gösteriden birkaç hafta sonra ise grup uluslararası bir şöhrete kavuştu.

Şimdi, otuz yılı aşkın bir süre sonra, daha önce hiç görülmemiş 28 canlı Nirvana görseli, yaşasaydı Kurt Cobain’in 55. doğum günü olacak 20 Şubat’ta Pop Legendz aracılığıyla NFT olarak satılacak.

Bu türünün tek örneği NFT’ler, NFT’lerin basıldığı güvenilir Rarible platformuna açılan bir ağ geçidi sitesi olan Pop Legendz web sitesinde mevcut durumda. Pop Legendz, bu unutulmaz anları doğrudan hem hayranlara hem de koleksiyonculara satıyor ve açık artırmada bir kripto para cüzdanıyla veya satıştaki ürünler için kripto para birimi ya da kredi kartıyla ürünleri satın alma imkânı sunuyor.

Üst düzey müzik koleksiyoncuları için, daha önce hiç görülmemiş 10 görselden yapılmış dört benzersiz NFT, açık artırma tarzında satılmak üzere seçildi ve teklifler 67 Ethereum’dan (şu anda çeyrek milyon ABD doları) başlıyor. Ayrıca Nirvana hayranları için daha uygun fiyatlara sahip sınırlı sayıdaki bir başka NFT seçeneği olan “Nirvana Fan Club” var.

Her iki satıştan elde edilen gelirin yarısı, intiharları önlemek için risk altındaki LGBTQ+ gençlere yardımcı olan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Trevor Project’e fayda sağlıyor. Gelirin geri kalanının bir kısmı, çalışan yoksul ailelere güneş enerjisi olanağı sağlayarak hem iklim değişikliği hem de gelir eşitsizliği ile mücadele eden Grid Alternatiflerine fayda sağlayacak.

Fotoğraf: Faith West

tr_TRTurkish