Myanmarlı Çocuk İşçilerin ve Genç Kadınların Koşullarına Dikkat Çeken Animasyonlar

Myanmarlı sanatçı Nyan Kyal Say, ülkesinde birçok çocuk ve genç kadının yaşadığı kötü koşulları vurgulamak için birkaç video animasyon hazırladı.

Bu animasyonlardan biri olan okula gitmeyi hayal eden bir kız ve erkek kardeşin hikâyesini anlatan “I wanna go to scholl”, cinsiyet eşitsizliği, yoksulluk, savaş, çocuk istismarı, çocuk işçiliği ve insan kaçakçılığı gibi çeşitli engellerin temeline iniyor. Bu çalışma 2015 İnsan Hakları İnsan Onuru Uluslararası Film Festivali’nde en iyi animasyon ödülünü kazandı. Geçen ay, Uluslararası Çalışma Örgütü Asya-Pasifik ofisi Myanmar’da çocukların korumasını güçlendirmek için gerçekleştirilen kampanyanın bir parçası olarak videoyu kullandı.

Bazı çalışmalara göre, Myanmar’da her on çocuktan biri çocuk işçiliğine dâhil ve bunların yarısı da tehlikeli addedilen işlerde çalışıyor. Çocukların neredeyse yarısı ilköğretimi bile bitirmemiş durumda.

‘My Life I Don’t Want’ adlı bir diğer videoda, Myanmarlı birçok genç kızın, cinsel taciz, ayrımcılık ve insan kaçakçılığı gibi hayatlarında yüz yüze gelip aşmak zorunda kaldıkları zorlu deneyimlerini anlatıyor.

Nyan Kyal Say verdiği röportajda, Myanmar gibi bir ülkede demokratik bir yaşama geçiş için sanatçıların rolünün altını çiziyor.

“Gerçekleri işaret eden tarafta olmalarından dolayı her ülkede sanatçıların rolü çok önemlidir. Onlar bu gerçekleri insanlara hissettirebilir ve halkın anlamasını sağlayabilir.  Myanmar için, onlarca yıldır askeri destekli önceki hükumetler tarafından Myanmar halkının gözleri kapandığından beri kayboldular ve kaybolduklarını bile bilmiyorlardı. Böyle bir durumda sanat onların gözleri açmak için güçlü bir yoldur. Ayrıca bu yüzden, o yıllarda, siyaset, sosyal sorunlar, ekonomi ve hükümet konularıyla ilgili birçok sanat çalışması sansürlendi. Bugün, Myanmar yeni hükümete geçişle ve hızlı dönüşümle sanatçılara yaratma özgürlüğü verilmişken, insanların gerçeği görmesi ve hissetmesi ve toplumda değişiklik yapmak için motive olmasında sanat daha önemli hale geliyor.

Say, onun gibi animasyon sanatçılarının ülkede önemli rol oynamaya devam edeceğine emin: “Animasyon için, Myanmar animasyon piyasası ve animasyon bilgisi hâlâ gelişmemiş olduğundan, hayatta kalmak için çok çalışmak zorundayız. Ancak, Myanmar’da genç animasyon sanatçılarının artışı gibi olumlu gelişmeler görebiliyorum. Myanmar’da bir animasyon kültürü geliştireceğimize inanıyorum.”

globalvoices.org

kapak fotoğrafı: Rungroj Yongrit/EPA

What's your reaction?

tr_TRTurkish