“Modern Rusya’yı ve onun Ukrayna’yla, komşularıyla, Amerika’yla ve Batı’yla savaşlarını anlamak istiyorsanız, ihtiyacınız olan en temel arka plan hikâyesini içeren tarih kitabı”: Orlando Figes’in, Rusya’nın Öyküsü isimli kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı

Rusya’nın Öyküsü’nde Orlando Figes, Rusya’nın bin yıllık tarihine yeni bir yaklaşım getiriyor; Rusların geçmişe bakışlarını şekillendiren fikirler kadar, bu geçmişi oluştu¬ran olaylar ve şahsiyetlerle de ilgileniyor. 
Coğrafyasında hüküm süren egemen ideolojilerin değişimlerine ayak uydurmaya çaba harcayarak kendi öyküsü üzerine tekrar tekrar düşünen, tarih sahnesindeki en¬der uluslardandır Ruslar. Figes, bu olgunun hakkını vererek, Kiev Rus Knezliği’nin 1. binyıldaki kuruluşundan Putin’in Ukrayna’yla savaşına kadar, Rusya’nın yaşadığı uzun tarihsel sürecin arkasındaki anlatıları araştırıyor. Rusya’nın Öyküsü Korkunç İvan’ın mum ışığıyla aydınlatılan bir katedraldeki taç giyme töreninden köylü dev¬riminin dramatik çalkantılarına, Rusya Ana’nın dünyaya yönelik kutsal misyonu hakkındaki Ortaçağ efsanesinden Batı tarafından haksız muamele gördüğüne iliş¬kin milliyetçi nutuklara varıncaya dek Rusya’nın geçmişini           ve siyasetini şekillendiren ulusal mitleri ve bunların ideolojilere olan etkisini    anlamak için kapsamlı ve yetkin bir çalışma.
“Modern Rusya’yı ve onun Ukrayna’yla, komşularıyla, Amerika’yla ve Batı’yla savaşlarını anlamak istiyorsanız, ihtiyacınız olan en temel arka plan hikâyesini içeren tarih kitabı.”
Anne Applebaum, Twilight of Democracy ve Red Famine kitaplarının yazarı

“Orlando Figes, Rus tarihinin büyük anlatıcısı…” 
Financial Times

tr_TRTurkish