Mısır’da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

Cinsiyetler arası savaş zamanın başlangıcından beri yaygın şekilde varlığını sürdürüyor. Bazı ülkelerde kadınlar engelleri aşmayı ve haklarını kazanmayı başardılar. Ancak, hala bu hakları kazanmak için savaşın devam ettiği bazı ülkeler var. Bunlardan biri de Mısır.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Kahire’de Kalkınma İçin Uygun İletişim Teknikleri adlı kuruluş kadın yönelik şiddetle mücadele için erkekleri örgütlemeye başladı.

2013 yılında, Thomson Reuters Fonu tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre Mısır, Arap dünyasında kadın haklarını baskılayan ülkelerin başında yer aldı.

Bu gerçeği değiştirmek için yapılan çalışmada, Kahire’de Kalkınma İçin Uygun İletişim Teknikleri kuruluşu karşı cinse inisiyatif kullandırma ve Mısır’da kadın hakları için sesini çıkarma kararı verdi.

Merkezin cinsiyet çalışmaları direktörü Yara Fathi, Al-Monitor’e verdiği demeçte, yeni kampanya kapsamında kadına yönelik şiddeti durdurabilmek için erkeklerin yardım edebileceğini, söyledi. Erkeklerin dâhil olması konunun görünürlüğünü artıracak ve diğer erkekler konunun önemini erkek mentörlerden öğrenecek.

Mısır Kadınlar Ulusal Konseyi de bu sorunu önlemek için bazı adımlar attı. Bu adımlar, anayasanın 11. Maddesinin değiştirilerek daha adil hale getirilmesini de içeriyor.

 “ Devlet kadınları her türlü şiddette karşı korumayı taahhüt eder.”

Mısır Kadın Hakları Merkezi Başkanı, Nuhad Abu al-Qomsan, yine Al-Monitor’e verdiği demeçte, taciz edilen kadınların şikâyet etmesine yardımcı olmak için bir süreç geliştirilmesi, bunun yanında tacizcilere caydırıcı cezalar verilmesinin bu fenomeni kontrol altına almaya yardımcı olan en önemli mekanizmalar arasında yer aldığını, söylüyor.

Proje şimdilik Gazze ve Mısır üzerinde yoğunlaşıyor.

Bununla birlikte organizatörler kampanyayı yılsonuna kadar erkekleri örgütleyerek başlatmayı planlıyor ve bir kere başarılı olduktan sonra diğer vilayetlerde uygulamayı planlıyor.

Bu, Arap dünyasında kadınların koşullarını iyileştirmeye yönelik olarak atılmış büyük bir adımlardan biri.

kaynak

tr_TRTurkish