Meg Baird ile Sade Aktarımın Sınırsız Duygusallığı: Yeni Albüm “Furling” Yayında

Meg Baird’in yeni albümü “Furling”, Drag City etiketiyle dinleyiciyle buluştu.

Solo kariyerine ek olarak psych-rock grubu Heron Oblivion’un kurucu üyesi, baş vokalisti ve davulcusu aynı zamanda Philadelphia merkezli saykodelik folk rock grubu Espers’de gitarist/vokalist ve yine Philadelphia çıkışlı punk grubu Watery Love’da davul çalan multi-enstrümantalist Meg Baird’in dördüncü solo albümü oluyor “Furling”.

Heron Oblivion’dan grup arkadaşı ve ortağı Charlie Saufley ile yakın iş birliği içinde çalışan Baird, yeni albümüyle de hipnoz etkisi yoğun, dinleyiciyi ilk andan itibaren avucuna alan bir atmosfer yakalıyor.

Baird’in rüya misali müziği, folk müziğin çeşitli kıvamlarından yola çıkıp blues, country, gospel ve bluegrass lezzetleriyle sarmalanırken, şarkı söyleyişindeki Joan Baez ve Joni Mitchell esintili, özlem dolu yoğunluk da bambaşka renklere boyuyor şarkıları.  

Akustik ve slide gitarlar ile piyano ve davulun rolleri ustaca paylaştığı, üstüne Meg’in büyüleyici sesiyle gökyüzüne yükselen dokuz etkileyici şarkıyı dinlerken, albümün iliklerine işlemiş sade aktarımdaki zarafet ile sınırsız duygusallığın nasıl yakalandığına hayran kalıyorsunuz.

2015 tarihli albümü “Don’t Weigh Down the Light”tan sekiz yıl sonra gelen “Furling”, Baird ve Saufley’nin malzemenin çoğunu pandemi başlamadan önce kaydettiği bir kayıt sürecinin ürünü olarak ulaşıyor kulaklarımıza.

Basın bültenin de tanımlandığı üzere, “Albüm Meg’in müzikal cazibesinin kollarında yükselirken hafızanın sınırları, yıllara yayılan hayaller, yarım kalmış işler, farklı yollar, yıldızların altında gizli konuşmalar hepsi, deneyim ve aydınlanmayı, mutluluk ve coşkuyu çiçek açmaya davet eden, heyecan verici, tekil bir sesle yönetiliyor.”

Fotoğraf: RachaelCassells

tr_TRTurkish