Man Booker Ödülü Kısa Listesi Açıklandı

Her yıl İngilizce yazılmış ve Birleşik Krallık’da yayımlanmış romanların değerlendirildiği Man Booker ödülü için kısa liste açıklandı. Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri kabul edilen ve 1969 yılından beri verilen Man Booker için  2012’de de ödüle aday gösterilen Deborah Levy, Eve Yüzerken adlı eseriyle listenin güçlü isimlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Man Booker Ödülü’nün kısa listesi; Amanda Foreman’ın başkanlığını üstlendiği ve Jon Day, Abdulrazak Gurnah, David Harsent ve Olivia Williams’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi.

Önceleri sadece Britanya, İrlanda, İngiliz Milletler Topluluğu ve Zimbabve’den yazarların katılımına açık olan Man Booker’a, 2014 yılından beri İngilizce yazılmış ve Britanya’da yayımlanmış tüm eserler katılabiliyor.Ödülü, geçen yıl Marlon James’in 1976 yılında Bob Marley’e yönelik bir suikast girişimini anlattığı “A Brief History of Seven Killings” isimli romanı kazanmıştı.

 

Man Booker tarafından seçilen yazar, aynı zamanda 50 bin pound (yaklaşık 200 bin lira) ile ödüllendirilecek. Bu yıl ödül kazanma şansına sahip olan eserler ise şunlar.

The Sellout, Paul Beatty

Hot Milk, Deborah Levy
His Bloody project, Graeme Macrae Burnet
Eileen, Ottessa Moshfegh
All That Man Is, David Szalay
Do Not Say We Have Nothing, Madeleine Thien

2016 Man Booker kazananı  25 Ekim günü açıklanacak.

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish