Kurt Cobain’in Fender Jag-Stang Gitarı, “Nevermind” Albümünün 30. Yıl Dönümü İçin Geri Dönüyor

Kurt Cobain’in Fender ile tasarladığı Jag-Stang model gitar Ekim 2021’de geri dönüyor.

Kurt Cobain yıllar boyunca çeşitli Fender gitarları çalarken görülmesine rağmen, Fender Jaguar ve Mustang modelleri “Nevermind” turnesi ve “Smells Like Teen Spirit” müzik videosundaki kullanımları nedeniyle en ikonik olanları. Kurt, Jag-Stang modeli her iki enstrümanın en sevdiği öğeleri birleştirmek için tasarladı ve 1993 yılında Fender Custom Shop’un yardımıyla hayata geçirdi.

Fender’den Larry Brooks, konuyla ilgili olarak Total Guitar’a “Kurt her zaman iki gitarı da çalardı” diyor ve ekliyor “Her birinin fotoğrafını çekti, ikiye böldü ve nasıl görüneceklerini görmek için bir araya getirdi. Bu onun konseptiydi ve ona denge ve his vermek için detaylandırıp şekillendirdik.”

Nirvana’nın çığır açan albümü “Nevermind”ın 30. yıl dönümünü anan Jag-Stang modeli için onu Kurt’un ideal enstrümanı yapan aynı özelliklerle donatıldığının altı çizilirken, kızılağaç gövdesiyle büyük güçlü akorlar için kusursuz, etkili bir ton sunan gitar, birçok avantaj sağlayan teknik özelliğinin yanı sıra vintage tarzı tek bobinli ve özel humbucker manyetikler ile Kurt’un klasik tonlarını yeniden yaratmak için mükemmeli yakalarken, Mustang kaydırmalı anahtarlar ile çeşitli faz içi veya faz dışı tonlar için dört farklı ayarda çevirme esnekliği sağlamasıyla da öne çıkıyor.

Blabbermouth.net

tr_TRTurkish