King Crimson’ın “In the Court of the Crimson King” Belgeselinden Fragman

King Crimson, grubunun 2018 ve 2019’daki turnesiyle ilgili bir belgesel olan “In the Court of the Crimson King” için fragman paylaştı.

Klip, grup lideri Robert Fripp ile samimi bir sohbet, canlı konser görüntüleri ve uzun süredir grupta yer alan davulcu Bill Bruford’dan kurucu klavyeci-saksçı Ian McDonald’a kadar King Crimson’ın sürekli değişen kadrosu ve önceki üyelerle röportajlar içeriyor.

Grup tarafından görevlendirilen Toby Amies tarafından yönetilen film ilk olarak 2019’da Cosmic F*Kc başlığı altında duyuruldu ve nihayet bu Mart’ta South by Southwest Festivalinde prömiyerini yapacak.

Çeşitli yayıncılarla görüştüklerini ancak standart söyleşi formatının giderek daha fazla çerez kesintisine maruz kaldığı ve yaratıcı olmadığını hissettiklerini söyleyen grup yöneticisi David Singleton şöyle devam ediyor,

Bu nedenle bağımsız bir film yapımcısı olan Toby Amies’e yaklaştık ve ondan formatı yeniden tasarlamasını, orijinal bir müzik belgeseli yapmasını istedik ve ona bunu yapması için tam bir yaratıcı özgürlük verdik. Bu yüzden film, grup tarafından gerçekten onaylandı ancak topu yuvarladıkları ve Toby’ye istediği erişim ve röportajları verdikleri sürece. Daha sonra tüm yaratıcı kontrolleri mutlu bir şekilde teslim ettiler.”

2019’da King Crimson, grubun 50. yıl dönümünü kutlamak için büyük bir tura çıkmış ve 1969’daki ilk albümleri “In the Court of the Crimson King” için yeni bir koleksiyon seti yayınlamıştı.

Pitchfork.com

tr_TRTurkish