Kediler “pisi pisi” çağrısına neden cevap verirler?

Kedilerle konuşmanın ilk adımı basit: Pisi pisi deyin. Bu iki hecenin tekrarı her zaman etraftaki herhangi bir kedinin dikkatini çeker. Peki neden?

Diğer davranışlar gibi (örneğin bip sesi), kedilerin Pisi pisi sesini duyduğunda canlanma dürtüsünün kanıtlanmış bir bilimsel açıklaması yok. Araştırmacılar da buna gelene kadar ne işler var diyerek konuyu es geçiyor. Ancak kedi uzmanlarının oldukça ilgi çekici teorileri var.

Bu teorilerin en popüler olanı frekansla ilgili. Kediler, insanlardan daha yüksek frekanstaki sesleri duyabilir ve ses, diğer insan seslerinin çoğundan daha yüksek bir frekansta çalışır. Veteriner ve davranış uzmanı Katherine Pankratz, Inverse’e her birinin sesinin bir p ile kesilmesinin “ani ve dikkat çekici, kesik kesik bir ses yarattığını” söyledi. Ve ğisi pisi, insanların genel konuşmalarından farklı olduğu için kediler bunun nereden geldiğini araştırmaya daha yatkın olabilir.

Pisi pisi’ye tepki verilmesinin nedeni kulak için neye benzemediğinden daha çok neye benzediğiyle ilgili olabilir: Macaristan’ın Eötvös Loránd Üniversitesi’nden etoloji profesörü Péter Pongrácz, Reader’s Digest’e, kemirgenlerin “yüksek perdeden gıcırtı seslerinin, insanların çıkarabildiği s ve diğer tıslama benzeri seslerle az çok birbirine yakın olduğunu” söyledi. Pet Keen, Pisi pisi’nin, yaprakların hışırtısı ve vızıldayan böceklerden tehlikeyi hisseden bir anne kedinin uyarıcı tıslamasına kadar kedilerin dikkat ettiği diğer sesleri de akla getirebileceğini belirtiyor.

Kedilerin genel olarak Pisi pisi’ye tepki vermesi de mümkündür çünkü onları istemeden de olsa bunu yapmaya eğitmişizdir.

Terimin kaynağına gelince, Reader’s Digest bunun “Here, pussy pussy pussy” ifadesinin kısaltılmışı olduğunu öne sürüyor. (Light Crust Doughboys’un 1930’larda yazdığı “Pussy, Pussy, Pussy” şarkısıyla popülerleşti.)

görsel: You rang? / Nico De Pasquale Photography/Moment/Getty Images

tr_TRTurkish