Her Ülkenin İhtiyacı Göz Alıcı Mobil Kütüphaneler

Mobil kütüphaneler projesi, Seul inovasyon parkının büyük bir girişiminin parçası. Güney Kore’nin Seul şehri bu proje ile, daha önce Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı’nın kullanımında olan bir siteyi yeniden canlandırmaya çalışıyor.

Sosyal şirketlerin ve küçük girişimcilerin bir kısmı, toplumsal sorunları ele almak üzere sitede toplandı ve sürekli olarak çalışmalar yapacaklar.

Bu geniş projenin içinde gezici kütüphane de var. Konseptin tasarımının anahtarı parkın küp şeklindeki logosu.  Çeşitli şekillerde kütüphaneler ve açılır pencerelerle sergiler oluşturmak için parkın küp şeklindeki logosu göz önüne alınmış.

Koreli tasarım stüdyosu Spacetong, Jae-chul choi, jong kim ve woo-Yeol Lee işbirliği ile dört tane mini pavyonun tasarımını açtı. Bu pavyonlar isimlerini kullanılan malzeme ve özelliklerine göre aldı. Blok, boru, serap ve zar…

spacetong archiworkshop gezici kütüphane projesi Designboom'dan

Blok pavyonu, sanki bir parazit gibi sitedeki binalardan birine yapışmış vaziyette tasarlanmış. Eğri bir zemin üzerinde duran özgün yapı, tasarımların en büyüğü olup, sitedeki en baskın görseldir. Blok, insani ölçeklerde hacmi bölerek kütüphane, toplantı alanı, sergi alanı vb. olarak kullanılmak için yeterli alan sağlar.

archiworkshopdesignboom04

Boru pavyonu ise, inşaat iskelelerinde kullanılan borulardan yapıldı ve en renkli pavyon olma özelliğini taşıyor.

spacetong archiworkshop gezici kütüphane projesi Designboom'dan

Serap, sitenin birçok ağacının görüntüsünü üstüne yansıtıyor ve onun eklektik paleti çevresini aydınlatıyor. Serap pavyonu, parkın peyzajını canlandıran, dalgalı tablomsu bir görüntü yaratan yansıtıcı bir yapı. İçinde ormanın fiziksel hissini veren detaylar da barındırıyor. Otantik ağaç gövdesinden koltuklar ve raflar ziyaretçilerin hizmetinde. Ve yaşlı çam ağaçları mekânın pencerelerinden görülebiliyor.

archiworkshopdesignboom03

spacetong archiworkshop gezici kütüphane projesi Designboom'dan

archiworkshopdesignboom02

spacetong archiworkshop gezici kütüphane projesi Designboom'dan

What's your reaction?

tr_TRTurkish