Hava fotoğraflarıyla Çin’deki bisiklet dağları:Graveyard Of The Bikes

Liaoning eyaleti, Shenyang banliyölerinden alınan hava fotoğrafları, bir bisiklet mezarlığını gösteriyor; bunlardan biri, 2018’de yeni teknoloji şirketi Ofo’nun batmasıyla ortaya çıktı. Diğer şirketlere ait hasarlı bisiklet dağları da tamir edilmek yerine atılan bisikletlerden oluştu.

Renkli sıralar halinde binlerce terk edilmiş bisiklet, Çin şehirlerini alt üst eden ortak bir bisiklet çılgınlığının kalıntıları olarak Shenyang şehrinin dışındaki bir açık arazide sıralanıyor. Uzun çizgiler halinde dizilmiş, bazıları üst üste koyulmuş turkuaz, mavi ve sarı bisikletler, Çin’in bisiklet paylaşım sektörüne hakim olan Hellobike, Didi ve Meituan şirketlerinin logolarını taşıyor.

AFP
AFP
AFP
AFP

Bisikletler şimdi, dünyanın başka yerlerinde de ortaya çıkan paylaşımlı elektronik scooter’lar yüzünden Çin’de de gözden düşüyor.

Devlet medyasına göre Çin şehirleri, kaotik bisiklet filolarını frenleme sözü verdi ve Pekin, bu yıl bisiklet sayısını 800 binin altında bisiklet sayısını sınırlamak için şehir merkezinden 44 bin bisikleti kaldıracağını söyledi.

straitstimes, designyıutrust.com

tr_TRTurkish