5R – Haftasonu Belgesel İzlemek İsteyenlere 5 Öneri

Sayısı giderek artan belgesel kanalları, internet üzerinde erişilebilecek sayısız belgesel kaynağı ve sinemalarda filmlerle yarışan belgeseller…

Bilgiye ve kaynağa erişimin kolaylaşmasından mı, yoksa belgesellerin popüler konuları gündemine almasından mı bilinmez, görsel estetiği veriyle birleştiren bu film türüne ilginin giderek arttığı bir gerçek.  Belgesel izlemenin espri konusu, ekranda izletmenin ceza sayıldığı bir ülkede bile durum aynı.

Biz de geçtiğimiz yıla bir bakış attık ve izlenmesi gerekir diye düşündüğümüz bir mini belgesel listesi hazırladık.

1 – AMY

Amy Winehouse, kalbinden geçenleri ve kendi iç dünyasının sorunlarını, kaleme aldığı şarkılara taşıyan bir jenerasyonun yetenekli ve saf caz şarkıcısıydı. Alkol zehirlenmesi sonucu 2011 yılının Temmuz ayında hayata veda etti. Öldüğünde 27 yaşındaydı.

Amy, kalbinden geçenleri ve kendi iç dünyasının sorunlarını, kaleme aldığı şarkılara taşıyan bir jenerasyonun yetenekli ve saf caz şarkıcısıydı. Yeteneği ve hemen herkesin beğenisini kazanan şarkılarıyla modern dünyamızın en başarılı şarkıcıları arasında yerini aldı. Onun bu büyük başarısı, medyanın insafsız ve saldırgan bir şekilde sorunlu ilişkilerini ve benimsediği hayat tarzını sorgulamasının gölgesinde kaldı.

‘’Senna’’, ‘’Far North’’ gibi filmleriyle tanınan, BAFTA ödüllü yönetmen Asif Kapadia, AMY filmiyle, 6 kez Grammy Ödülü kazanmış ünlü şarkıcı Amy Winehouse’un yürek burkan hayat hikâyesini sanatçının kendi sözleriyle beyazperdeye taşıyor. Gün yüzüne çıkmamış arşiv görüntülerinin ve daha önce dinlemediğimiz şarkıların da yer aldığı, vurucu, duygu dolu film, pek azımızın yapabileceği bir şekilde yaşadığımız dünyaya ışık tutuyor.

2 – The Salt of the Earth / Toprağın Tuzu

Belgesel, yakın tarihteki uluslararası uyuşmazlıklara, açlığa ve toplu göçlere tanıklık eden dünyaca ünlü fotoğrafçı Sebastião Salgado’nun, gezegenin güzelliğini, el değmemiş toprakları, vahşi hayvan ve bitkileriyle muazzam insanlık manzaralarını keşfetme öyküsünü anlatıyor.

Fotoğrafçı Sebastio Salgado, oğlu Juliano ile çıktıkları bir seyahate, dışarıdan üçüncü bir bakış açısı olarak Wim Wenders’ın da eşlik etmesini isteyince, Wenders bu seyahatleri belgesel filmi yapmaya karar verir. Belgesel, bir fotoğrafçının çalışmasını hayata geçirdiği sırada baba-oğul ilişkisine ve Salgadoların aile yaşantısına da değinen dokunaklı bir çalışma.

3 – The Look of Silence / Sessizliğin Bakışı

“Sessizliğin Bakışı umarım, dehşetten çıkan sessizliğe dair bir şiir olmuştur – sessizliği kırmanın gerekliliği üzerine, ama ayrıca o sessizliğin kırılmasıyla yaşanan travmaya dair bir şiir.” Joshua Oppenheimer (Yönetmen)

2014’te Oscar’a aday olan belgeseli The Act of Killing – Öldürme Eylemi’nde bizi 1960’larda Endonezya’da yüzbinlerce insanı öldüren katillerle tanıştıran Joshua Oppenheimer, Sessizliğin Bakışı’nda da bizi o günlerde ağabeyini kaybetmiş Adi ile tanıştırıyor. Ağabeyinin ölümünün detaylarını ‘Öldürme Eylemi’nin çekimleri sırasında öğrenen Adi, bugün hâlâ iktidarda olan katillerle yüzleşmeye karar veriyor.

4 – Virunga

Yönetmen Orlando von Einsiedel ve yürütücü yapımcı Leonardo di Caprio, “yürek burkan bir duyarlık ve yürek hoplatan bir gerilimle iç bunaltıcı bir rüşvet, yolsuzluk ve şiddet ağı” anlatıyor.

Dünyanın biyoçeşitliliği en yüksek yerlerinden biri olan Kongo Virunga Milli Parkı M23 silahlı isyancıları tarafından tehdit edilince, küçük ve yorgun bir korucu ekibi karşılarına dikilir. Eski bir çocuk asker, yetim gorillerin bakıcısı, bir doğa koruma uzmanı ve film ekibi de iki ateş arasında kalır. Kahramanları, kötü adamları, gorilleriyle bu benzersiz aksiyon-belgesel, daha güzel bir dünya için kendi hayatını hiçe sayanların inanılmaz öyküsünü anlatıyor.

5 – Last Days in Vietnam / Vietnam’da Son Günler

Kuzey Vietnam askerlerinin Güneye inmeye başlaması ve bu bölgede mahsur kalan insanlara ne olacağını tanıkların ağzıyla anlatan belgeselin yönetmenliğini Rory Kennedy yaptı.

Belgeselde Nixon döneminde, ABD emperyalizminin tüm dünyaya yayıldığı ve buna rağmen yenilgiyle ayrıldığı Vietnam savaşının son dönemleri ele alınıyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish