Gabbarein Yeni Şarkıları “Kom Her” ile Huzurlarınızda

Norveçli/Amerikalı eterik folk ikilisi Gabbarein, yeni single’ları “Kom Her” ve ona eşlik eden müzik videosunu paylaştı.

“Kom Her”, “Ra Rising Sun” ve “Jeg Hører Deg” single’larını takip ediyor ve Gabbarein’in 3 Mayıs 2024’te Our Silent Canvas Records etiketiyle çıkacak kendi adını taşıyan ilk albümünden yayımlanan son parça. İngilizce’de “Come Here” anlamına gelen parça şu anda tüm büyük yayın platformlarında yerini aldı.

Bu unutulmaz, atmosferik parça, şarkıcı Cecilie Hafstad için çok kişisel olan depresyon ve akıl sağlığı temalarını aktarıyor. Fransız yönetmen Astrid Biessy tarafından çekilen hassas, duygusal bir müzik videosu ile görsel olarak temsil ediliyor.

Gabbarein şarkıcısı Cecilie Hafstad şu detaylara değiniyor:

“Bu parça depresyonda sıkışıp kalmakla ilgili. İnsan zihninin karanlığında sıkışıp kaldığında korkudan nasıl sağlam olmayan ve aceleci kararlar verebilir.

Bu şarkı bana ulaştığında, yakın bir arkadaşımın hayatının çok zor bir döneminden geçtiği günlere geri döndüm. Kendim de anksiyete ve depresyonla uğraştığım için, ona çok zor bir dönemden geçerken rehberlik etmeye çalışıyordum. Ne yazık ki arkadaşım tavsiyemi dinlemedi, kendine ve ışığına inanmadı ve yolculuğunu sonlandırdı. Her şey onun için çok acı vericiydi.”

Norveçli vokalist Cecilie Hafstad ve Amerikalı besteci-yapımcı Christopher Bono, Gabbarein’i Kuzey Kutup Dairesi içinde yer alan Lyngen Norveç’teki bir fiyortta yaptıkları kayıt sırasında doğaçlama olarak yarattı.

Albüm, hassas, seyrek dokular ve düzenlemelerle çerçevelenmiş duygusal doğaçlama vokaller ve synth’ler, mandolin, kalimba, gitarlar, flüt, keman, karışık perküsyon ve yerel doğa örnekleri dahil olmak üzere çeşitli enstrümantasyon üzerine inşa edilmiştir. “Kom Her” gibi parçaların çoğu sakinleştirici ve aşkın bir auraya sahipken, bazıları “Ra Rising Sun” gibi vurucu ritimler ve yerel melodiler aracılığıyla eski bir İskandinav yoğunluğunu yönlendiriyor. Bir bütün olarak Gabbarein, dinleyicileri Norveç’in Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki yüce kayıt yerine götüren dokunaklı ve güçlü bir dinleme deneyimi.

Gabbarein’in temaları doğa, iş birliği ve derinlere gömülmüş duyguları ortaya çıkarmanın katartik gücü üzerine. Bir hafta süren kayıt seanslarına önceden yazılmış hiçbir materyal ya da şarkı sözü getirilmedi. Tüm parçalar tek seferde kaydedildi ve sözler Cecilie tarafından yazıldı.  Norveççe şarkı söyleyen Cecilie, bu dil sayesinde süreç boyunca son derece kişisel bir şeye dokunabildi.

Gabbarein’in kökenleri Cecilie Hafstad ve Christopher Bono’nun Vermont’taki bir Şamanik ses-şifası inzivasında tanıştıkları 2011 yılına kadar uzanıyor. Ortak ses keşifleri, NOUS ve Ghost Against Ghost gibi projelerdeki iş birlikleriyle gelişerek benzersiz bir müzikal ortaklığa dönüştü.  Gabbarein’in başlangıcı, Haziran 2018’de Norveç’in Lyngen kentindeki dönüştürücü bir kayıt oturumu sırasında gerçekleşti; burada yüce Kuzey Kutbu ortamı ve beklenmedik bir Beyaz Ren Geyiği’nin ortaya çıkışı, bölgenin yerlisi olan Sámi halkının kültürünün derinliklerine dokundu ve oturumlar için temel bir ilham kaynağı oldu.  Sami dilinde ‘kutsal ren geyiği’ anlamına gelen “Gabberein” adını verdikleri proje, ren geyiğinin varlığına duyulan saygıyı ifade ediyor.

Gabbarein’in kendi adını taşıyan ilk albümü (3 Mayıs 2024), ikilinin bir hafta süren kayıt seansı boyunca gerçekleştirdiği derin ve kişisel yolculuğu özetliyor. Duygusal, çarpıcı vokaller, farklı dokular ve bir dizi enstrümanla albüm, dünyanın bu çalkantılı zamanlarda ihtiyaç duyduğu dokunaklı ve güçlü bir dinleme deneyimi vaat ediyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Gabbarein “Gabbarein” şarkı listesi:

1_Ra Rising Sun

2_Kyss Meg

3_Cumash Canyon

4_ Så Stille

5_ Elsker

6_Kom Her

7_Gabbarein

8_ Lyngen

9_ Jeg Hører Deg

10_ Yggdrasil

11_ Bjørke vise

12_ Alt en kan tenke seg

13_ Mamma

tr_TRTurkish