Evsizlikle Mücadele Eden Bir Sanatçı

Amerika caddelerindeki evsiz insanların sayısı 2014’ten beri sınırlı da olsa azalmaya başladı. Evsizlikteki bu düşüş eğilimi yardım etmeye çalışan insanlar arasındaki bir düşünce dalgasından kaynaklanıyormuş meğerse.

80’lerden bu yana evsizliği çevreleyen en yaygın düşünce ekolü, onların ruh sağlığı ve bağımlılık sorunlarıyla baş edene kadar kalıcı bir yerleşime geçmeye hazır olmadıkları yönünde ve evsiz insanlara devletin yardımının barınaklarla sınırlı kalmasının da sebebi buydu. Barınaklar, birine sorunlarıyla başa çıkarken geçici yer sağlamak için ve başarılı olduğu zaman teorik olarak kalıcı bir yer bulma imkânı var. Ancak bu yöntem hiçbir zaman çalışmadı. Barınaklardaki nüfus giderek arttı ve orada kalanlar da, barınakları geçici bir yerden çok, kalıcı meskenleri gibi görmeye başladı. Aşırı nüfus bir sürü insanı daha sokaklara itti ve evsizlik problemi de katlanarak arttı.

2_tiny homes to fight homelessness.

Bugün ise Gregory Kloehn gibi kalıplar içinde düşünmeyen insanlar sayesinde soruna farklı çözümler bulunuyor. Onun argümanı evsiz insanlara kalıcı bir yer sağlandığında sorunlarıyla daha rahat baş edebilecekleri yönünde. Kloehn, insanın uyumak için kalıcı bir yeri olduğunda karmaşık ve derin sorunlarla daha kolay baş edebileceğine inanıyor.

Gregory Kloehn, Oaklandlı bir sanatçı ve yaşadığı yerde evsiz insanlara yardım etmeyi amaç edinmiş. Kontrplak ve otomobil parçaları gibi materyalleri kullanarak sokaktaki insanların yaşayabileceği küçük evler inşa ediyor. Onun inşa ettiği yeşil, basit ve ucuz evler, dünyanın birçok yerinde de insanlara ilham verdi. İnsanlar küçük evlerin sürdürülebilir ve taşınabilir olması için de çeşitli fikirler üretiyor.

4_tiny homes to fight homelessness.

Evsizlikle mücadele için Koehn tarafından yapılmaya başlayan bu minik evlerin maliyeti 100 dolar civarında. Evler sadece uyumak ve az miktarda kişisel eşyayı sığdıracak küçüklükte olsa da sokakta yaşamış insanların hayata yeniden başlayabilmesi için bir fırsat sunması açısından değerli.

6_tiny homes to fight homelessness.

5_tiny homes to fight homelessness.

tr_TRTurkish