Dünyanın en uzun deniz köprüsü Hong Kong ve Çin arasında açıldı

Projenin inşaatından sorumlu yetkiliye göre Makao ve Zhuhai’yi birbirine bağlayacak köprü,  120 yıl boyunca tayfunlara ve 8 şiddetinde depreme ve 300 bin metrik tonluk bir geminin etkisine dayanacak şekilde tasarlandı.

55 kilometrelik uzunluğa sahip çift taraflı üçer şeritli Hong Kong-Zhuhai-Makao köprüsü, Pekin’in toplam 11 şehir ve 56.500 kilometrekareyi kaplayan daha büyük bir alan için tasarlanan planının bir parçası.

Kent yönetimi, San Francisco Körfezi’ne rakip olacak, yapının doğrudan bağlandığı üç kıyı bölgesine bir teknoloji merkezi oluşturmayı umuyor.

9.4km’lik bir viyadük ve 1 km’lik tünelden oluşan köprü, proje ekibine yapım aşamasında bir takım zorluklar çıkardı. Deniz trafiğini engellememek için viyadük bölümünde deniz seviyesinden 41 m düşey gabari gerekliydi, bu da inşaat sürecinin uzamasına neden oldu. Köprü, denizdeki inşaat işlerini en aza indirmek için kullanılan, ağırlıkları 75 ve 225 ton arasında değişen 5.700’den fazla prekast çakma kazıktan oluşuyor.

Köprü yapısı, Lantau adasındaki köprünün Hong Kong bölümünün batısındaki 4 millik sualtı deniz tüneli için giriş ve çıkış noktaları olarak hizmet veren iki yapay adadan oluşuyor.

Hong Kongluların bir kısmı bu projeden hoşnut değil. Adanın Çin’e fazla yakınlaşıp özerk durumunu kaybedeceğini düşünüyorlar.

designboom.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish