Dünyanın En Büyük Puffin Kolonisi

Üzgün yüzlü bu kuşlara kutup martısı da denilmektedir.

İzlanda, dünyadaki tüm puffin nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük puffin kolonisine ev sahipliği yapan Westman Adaları ise ülkenin ikonik kuşları için bir cennettir.

bekassine…

Adalar zincirinde toprağın altında gömülü 1.1 milyondan fazla puffin yuvası vardır. Nisan ayının sonundan yaz sonuna kadar kuşlar kayalık ve çayırları doldurur. Bu süre zarfında, dünyanın tüm puffin nüfusunun yaklaşık yüzde 20’si yavrularını doğurur ve yetiştirir.

Brian Gratwicke

Yerlerinden kaçan kaybolmuş ve yön bulamayan genç puffinleri (pisajalar) kurtarmak için “tek tek devriye gezileri” yapan Heimaey adası çocukları için bu yıllık bir gelenektir. Çocuklar şaşkın kuşları toplar ve gece eve getiriyor, sonra da onları vahşi dünyada özgür bırakıyor. Pisaja devriyeleri her yıl binlerce genç kuşu kurtarıyor.

Pisaja devriyeleri dışında da puffinler Heimaey’de hayatın bir parçası olmuş durumda. Duvar kâğıtlarından reklamlara kadar her şeyin içinde varlar. Sokak levhaları bile bu turuncu gagalı kuşları model olarak kullanıyor.

Vestman

2000’li yıllara kadar, kuşların nüfusu dikkat çekici miktarda azalana kadar yerli halk onları yemek için avlıyordu. Kuş nüfusunun ada kültürünün önemli bir parçası olduğu inancıyla bundan vazgeçtiklerinden beri adanın neşesi kuşların sayısında ciddi artış gözlemleniyor.

Luca Venturi

kapak fotoğrafı: Brian Gratwicke

atlasobscura.com

tr_TRTurkish