Drombeg Taş Çemberi: İrlanda’daki Antik Taş Çemberi Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Bronz Çağı’nda (MÖ 1100-800) İrlanda’da Keltler olarak bilinen bir topluluk yaşıyordu. Keltler rüzgar, yağmur ve hatta ay ışığının eğer söz konusu ruhlara saygıyla davranılırsa, insanlara iyilik yapma gücüne sahip ruhlarla ilişkili olduğuna inanıyordu. Bronz Çağı Keltleri doğanın ruhlarına olan saygılarını göstermek için güneş ve ayın geçişini mükemmel bir şekilde çerçeveleyen taş daireler gibi yapılar inşa ettiler. Batı Cork bölgesindeki Rosscarbery’de bulunan Drombeg Taş Çemberi, İrlanda’nın en ünlü Bronz Çağı yapılarından biridir.

Çoğu zaman “Druid’in Altarı” olarak anılan Drombeg Taş Çemberi, aslında 17 taştan oluşuyordu; bunlardan sadece 13’ü bugün hala ayakta. Tarihçiler Drombeg Taş Çemberi’nin ne amaçla dikildiğini henüz çözemedi, ancak arkeologlar taşların kış ortası gündönümünde ay ile mükemmel bir şekilde hizalandığını belirledi. Tarihçiler taş dairenin ayın döngüleri ve mevsimlerin değişmesiyle bağlantılı bir tür törensel öneme sahip olduğundan şüpheleniyor.

1957’de Drombeg Taş Çemberi kazıldıktan sonra, Bronz Çağı’ndan kalma bir gencin yakılmış kalıntıları, taşların ortasındaki bir ateş çukurunda, içinde kasıtlı olarak parçalanmış çanak çömlek parçalarının da bulunduğu bir çantanın içinde bulundu. Tarihçiler eski bir cenaze töreninin mi yoksa bir insan kurban etme ayininin mi kalıntılarına rastladıklarından emin değil.

Tüm bilinmezliklerine rağmen Drombeg Stone Circle, İrlanda’nın gizemli Druidleri veya doğanın güçlerine bağlı olduğuna inandıkları ruhlara tapan Kelt halkı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen gezginler için popüler bir destinasyon haline geldi. Drombeg Stone Circle genellikle mistik sislerle kaplı, yemyeşil bir tarım arazisinin içinde yer alıyor.

depositphotos.com

Ziyaretçiler, Drombeg Taş Çemberi’ni görmenin yanı sıra eski bir mutfağın kalıntılarını, büyük ihtimalle tören amaçlı kullanılmış bir su kuyusunu ve 2 taş evin kalıntılarını da keşfedebilirler. Drombeg Taş Çemberi ve çevresi, İrlanda’nın pagan geçmişine büyüleyici bir bakış sunuyor. Drombeg Stone Circle, Blarney Kalesi, Blarney Taşı ve ilkbaharda ziyaret ederseniz büyük olasılıkla eğlenen yunusları görebileceğiniz geniş bir sahil şeridi gibi West Cork’un diğer ilgi çekici yerlerine bir otobüs yolculuğu mesafesindedir.

depositphotos.com

kapak görseli: depositphotos.com

unusualplaces

tr_TRTurkish