Beirut Yeni Albümü “Hadsel”i İlk Single “So Many Plans” ile Duyurdu

Zach Condon, 2019’dan bu yana Beirut olarak ilk albümü “Hadsel” ile geri dönüyor.

Kendi plak şirketi Pompeii Records aracılığıyla 10 Kasım’da dinleyiciyle buluşacak albümden ilk single “So Many Plans” kulaklarımıza ulaştı.

Gerçek Beirut tarzında, Hadsel adını Zach Condon’a özellikle ilham veren bir yerden alıyor. Condon 2020’nin başlarında, akut larenjit nöbeti onu Beiruit’in Gallipoli albümünü desteklemek için çıktığı turneyi iptal etmeye zorladıktan sonra ve COVID-19 dünyayı kapatmadan önce kuzey Norveç’te bir adaya gitti. Condon, buradaki inzivası sırasında, çaldığı ilk kilise orgu olan eski bir Hadselkirke üzerinde yazdı. Yaptığı bir açıklamada, bu zamanı özellikle terapötik olarak tanımladı.

Condon, “Hadsel’de geçirdiğim süre boyunca müzik üzerinde çok çalıştım, transa geçtim ve gençliğimden beri bir kenara ittiğim kendi zihinsel çöküşümde kör bir şekilde tökezledim” diyor.

Geldi ve beni bir çan gibi çaldı. Doğanın güzelliği, kuzey ışıkları ve korkunç fırtınalar etrafımda müthiş bir gösteri yaparken, geçmiş ve şimdiki birçok şeyi düşünmek zorunda kaldım. Birkaç saatlik ışık, dağların ve fiyortların akıl almaz güzelliğini ortaya çıkarır ve saatler süren alacakaranlık beni bastırılmış bir heyecanla doldururdu. Bu manzaranın bir şekilde müziğin içinde var olduğuna inanmak istiyorum.”

Albümden paylaşılan ilk şarkı “So Many Plans”da başlangıçta Hadselkirke’yi duymuyorsunuz. Bunun yerine, Zach Condon’un detaylarına değindiği süreç içinde süzülen bir ukulele duyuyorsunuz.

Condon single için “Bu şarkının kabullenme, umut ve vazgeçme duyguları arasında bir denge kurması hoşuma gitti,” diyor. “Sözler, zahmetsizce bir tür kısa ninniye dönüşen bir ağıttan geliyordu. Enstrümanlar o zamanlar benim için biraz alışılmadıktı; albümün ana enstrümanları olan pompa ya da kilise orgu ve modüler synthesizer’a perküsyon ve bas olarak katılmak için daha önce hiç kullanmadığım bir bariton uke’nin tozunu aldım.”

Yeni albüm “Hadsel”, Beirut’un 2022 tarihli derleme albümü “Artifacts”ı takip ediyor.

Aşağıda yeni şarkı “So Many Plans”, albüm şarkı listesi ve kapak görselini bulabilirsiniz.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Beirut “Hadsel” şarkı listesi:

01. Hadsel

02. Arctic Forest

03. Baion

04. So Many Plans

05. Melbu

06. Stokmarknes

07. Island Life

08. Spillhaugen

09. January 18th

10. Süddeutsches Ton-Bild-Studio

11. The Tern

12. Regulatory

Beirut, photo by Lina Gaißer

Consequence.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish