Araştırmacılar Nihayet Led Zeppelin Albüm Kapağındaki Gizemli Adamı Tanımladılar

Bir zamanlar tablo olduğu sanılan ‘çubuk adam’ görüntüsü, İngiltere’de Viktorya döneminden kalma bir fotoğraf albümünde saklanıyordu.

İngiltere’deki bir araştırmacı, Led Zeppelin IV albümünün kapağında yer alan orijinal fotoğrafın bir kopyasını ortaya çıkardı ve gizem nihayet çözüldü. 1971’de piyasaya sürülen ikonik albümde “Stairway to Heaven” gibi mega hit parçalar yer alıyor. Ancak albüm ilginç kapağıyla da ünlü.

Soyulmuş çiçekli duvar kağıdının önünde asılı duran bir adamın çerçeveli bir fotoğrafı gösteriliyor. Adam baston yerine bir sopa kullanıyor ve sırtına sarılı bir demet uzun dal taşıyor. Led Zeppelin hayranları onu “Stick Man” olarak tanıyor. Bazıları bunun bir tablo olduğunu bile iddia etmişti.

Fotoğrafın kökeni ve adamın kimliği uzun süredir bir gizemdi. BBC News’den Sophie Parker’a göre Led Zeppelin’in solisti Robert Plant, gitarist Jimmy Page’in Berkshire, İngiltere’deki evinin yakınındaki bir antika dükkanını karıştırırken fotoğrafla karşılaştı. Guardian’dan Nadia Khomami’ye göre, albümün yayınlanmasından 50 yıldan fazla bir süre sonra, Batı İngiltere Üniversitesi’nden tarihçi Brian Edwards internetteki müzayede evi haberlerini incelerken görselin orijinal bir kopyasını keşfetti. Edwards aynı zamanda büyük bir Led Zeppelin hayranı olduğundan, içinde çöp adam resminin yer aldığı Viktorya dönemine ait bir fotoğraf albümüyle karşılaştığında onu hemen tanıdı.

Edwards, New York Times’tan Claire Moses’a, gözlerinin kendisini aldatmadığını doğrulamak için karısını aradıktan sonra, 2021 sergisinin küratörlüğünü yaptığı Wiltshire Müzesi’ne haber verdiğini söyledi. Müze, fotoğraf albümünü 420 £ (yaklaşık 515 $) karşılığında satın aldı. Edwards, Times’a “Kulağa iyi bir dedektiflik işi gibi geliyor ama gerçekte işin içinde çok fazla şans vardı” dedi.

Fotoğraf albümünün başlığı “Shaftesbury ziyaretinin anıları. Whitsuntide 1892. Teyzeye Ernest’ten bir hediye” idi. Müzeye göre albümün içindeki el yazısı Viktorya dönemi fotoğrafçısı Ernest Howard Farmer’ın imzasıyla eşleşiyor.

Yeni keşfedilen fotoğraf siyah beyaz iken, fotoğrafın albüm kapağındaki versiyonu renklendirilmiş. Edwards, aynı zamanda fotoğrafçılık eğitmeni olan Farmer’ın bu görüntüyü öğrencilerine fotoğrafları nasıl renklendireceklerini öğretmek için kullanıp kullanmadığını merak ediyor.

​Müze, görüntüdeki gizemli adamın kimliğini de tespit etti: Adı Lot Long’du ve 1823’te Wiltshire’ın Mere kasabasında doğmuş, 69 yaşında bir çatı sazcısıydı. Küçük kulübesinde yaşayan bir duldu. Albümde ayrıca bölgedeki mimari fotoğraflar, sokak manzaraları ve tarım işçilerinin portreleri de yer alıyor. Gelecek yıl müze, “The Wiltshire Thatcher: A Photographic Journey Through Victorian Wessex” başlıklı albümden görsellerin yer aldığı bir sergiye ev sahipliği yapacak. Müze, yaptığı açıklamada, “Kırsal ve kentsel zıtlıklardan oluşan bu temanın Led Zeppelin tarafından nasıl geliştirildiğini ve 70 yıl sonra bu ikonik albüm kapağının odak noktası haline geldiğini görmek büyüleyici” dedi.

FOTOĞRAF: Wiltshire Museum, Devizes

KAYNAK

tr_TRTurkish