AC/DC’nin “Back In Black”i Tüm Zamanların En İyi Avustralya Albümleri Listesinin Zirvesinde

AC/DC’nin “Back In Black” albümü, Rolling Stone Australia dergisinin “Tüm Zamanların En İyi 200 Avustralya Albümü” listesinin zirvesinde yer aldı. Grup ayrıca “Highway To Hell”, “Dirty Deeds Done Dirt Dirt Cheap” ve “Powerage” albümleri ile de sırasıyla 29, 60 ve 136. sıralarda listede yer aldı.

Albüm Aralık 2019’da da Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği tarafından 25 milyon kopya sattığı için sertifika almıştı.

“Back in Black” ilk olarak Ekim 1980’de platin plak kazandı ve daha önce Aralık 2007’de 22 kez platin plak ile taçlandırıldı. RIAA, “Back In Black”i tüm zamanların en çok satan dördüncü albümü olarak listeliyor.

Albüm, 25 Temmuz 1980’de ABD’de yayımladı bunu, albümün aynı yılın 31 Temmuz’daki İngiltere yayını izledi. “Back in Black”, grubun birkaç ay önce vefat eden şarkıcısı Bon Scott olmadan ilk albümüydü.

Scott’ın ölümü sonrası grup hızla devam etmeye karar verdi ve vokalleri devralması için Geordie grubundan Brian Johnson’ı kadroya dahil etti. Ardından albümü kaydetmek için yaklaşık altı hafta boyunca Bahamalar’a gittiler. AC/DC, Scott’ın ölümünden önce de Amerika’da ciddi bir ilerleme kaydetmişti ancak kimse “Back In Black”in nasıl karşılanacağını bilmiyordu.

Kevin Winter, Getty Images

tr_TRTurkish