5R- Dünyanın En Epik Bisiklet Yollarından 5’i

İki tekerlek üzerindeki geziler, dünyayı görmenin en iyi yollarından biridir ve bu konuda çok az kişi Rebecca Rusch kadar deneyime sahiptir. Dayanıklılık sporcusu ve dağ bisikleti uzmanı Rusch, dünyadaki en muhteşem parkurlardan bazılarını izleyerek dünyayı dolaştı ve The Culture Trip sitesi de Rebecca’dan en iyisini seçmesini istedi.

İşte, Rebecca Rusch’a göre dünyanın en iyi 5 bisiklet yolu:

Kilimanjaro, Tanzania

Rebecca Rusch (RR): Bu dünyadaki en sevdiğim gezilerden biri, çünkü arazi sizi ormandan Afrika’nın tepesine götürüyor. Kilimanjaro, Afrika’daki en yüksek zirve olabilir – ve dünyadaki en yüksek bağımsız dağ – ama bu üzerinde bisiklet süremeyeceğiniz anlamına gelmez. Parkur yaklaşık 4.900 metre ve sizi deniz seviyesinden 5.895 metreye kadar yükseğe taşıyor. Çok yüksekte sürüş yapmak gibi zorlukları olan parkurun herkes için uygun olduğu söylenemez. Güzergâhın çoğu bisikletle gidilebiliyor, ancak son gün yolun bir kısmında bisikletinizi taşımanız gerekecek. Yokuş aşağı iniş şaşırtıcı, bu yüzden kesinlikle yukarı çıkmak için meydan okumaya değer.

Ho Chi Minh Trail, Laos

RR: Ho Chi Minh Yürüyüş Parkuru, Laos, Vietnam ve Kamboçya’dan geçen ve Vietnam Savaşı sırasında ana tedarik rotası olarak kullanılan şeritlenmiş bir ağ yolu. İzlerin çoğu değişmiş veya tamamen yok olmuş, ama yine de birçok rota hala duruyor. 2015’te, 1.200 mil sürüş mesafesinde, Hanoi yakınındaki Tan Ky’den başlayan ve Ho Chi Minh City’de biten tarihsel olarak doğru bir rotayı bir araya getirdim. Tüm bu yolculuğun detayları, Red Bull Media House için yaptığım ödüllü belgesel Blood Road’da açıklandı. Parkur, eski Arnavut kaldırımlı taş patikalarda orman içinde tek bir patikaya, bazı uzak köylere ve yol boyunca çok az sayıda modern olanaklara sahip çeşitli bir araziye sahip. Bisiklet, dünyanın bu bölgesinde seyahat etmenin kesinlikle en iyi yolu ve buranın yerlileri dünyanın herhangi bir yerinde tanıştığım en cana yakın insanlar.

Rebecca’nın Idaho’su


RR: Bu benim imza etkinliğim ve memleketimdeki eğitim alanım. Bu yolculuğu beş yıl önce başlattım, çünkü Idaho bisiklet sürmek için dünyadaki en sevdiğim yer. Güzel dağ manzarası, rahat atmosferi ve geniş açık alanlarıyla burayı seviyorum. Her ikisi de Idaho yakınlarındaki Ketchum’da bulunan uzak Bakır Havzası ve Öncü Dağları’nı keşfederken 100 mil veya 50 mil çakıl yol sürüşü olan iki seçenek var.

Kokopelli Patikası, Utah ve Colorado


RR: Moab, Utah’dan Fruita, Colorado’ya 134 mil uzanan bu ünlü yol, sizi dağlardan çöle götürür ve dünyadaki en sevdiğim günlük gezilerden biridir. Çoğu insan birkaç gün içinde bunu yapabilir ve yol boyunca kamp yapar, ancak ben mümkün olduğunca çabuk sürüp kendi kendime destek olmaya ve rekoru kırmaya karar verdim. Kırık bir parmak, kırılan bisiklet ışığı ve birkaç saat sonra, bir güne sığan şahane sürüşten dolayı çok yorgun, ama mutluydum.

Oregon Yolu, Missouri’den Oregon’a

RR: Bu 3.200km’lik yol yerleşimcilerin öncüleri tarafından batıya doğru hareket etmek için kullanıldı ve Missouri’den Oregon’a kadar uzandı. İlk olarak, 1800’lerin başında, keşif amaçlı olarak Missouri Nehri’nden Pasifik Okyanusu’na giden bir rota bulan ve haritalandıran Lewis ve Clark Expedition tarafından meşhur edildi. Kurulduktan sonra, rota, kürk tüccarları, tuzakçılar ve kâşifler için popüler hale geldi.

Kapak fotoğrafı: © Red Bull Content Pool

the culture trip

tr_TRTurkish