5R – Bilindik Suların Saygın Kaptanı Def Leppard’dan 5 Harika Performans

İngiliz kült grup Def Leppard yedi yıl aradan sonra kendi adlarını verdikleri on birinci stüdyo albümleriyle tekrar sahnedeler. Madem yayınlanan yeni bir Def Leppard çalışması var, buna kayıtsız kalmamakta da fayda var.

Seksenlerden doksanların ortalarına kadar küresel ölçüde on milyonlarca albüm satma başarısını sürdüren grup yeni albümleriyle de en azından çizgilerini korumuş görünüyorlar. Zirve noktası sayılabilecek ‘Pyromania’ ve kült mertebesine ulaşmış ‘Hysteria’ albümleri rock müzik tarihinin önemli yapı taşları olarak hala çalma listelerinin değişmezlerinden. Barındırdığı hit şarkılarla o kadar zaman geçmesine rağmen tazeliğini koruyabilen ender çalışmalardan. Aslında böyle bir grup düşünüldüğünde yeni albümden de beklentinin yüksek olması doğal.Albüm elli beş dakikalık süresi boyunca klasik Def Leppard müziğinin bütün özelliklerini dinleyicinin beğenisine sunuyor. Hiç şaşırmayacağınız üzere hard rock ve glam sularında yüzen on dört şarkıdan oluşuyor.

Son dönem çalışmalarına nazaran daha yukarıyı işaret eden bir iş olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber beğeni göstergeleri düşünüldüğünde dinleyiciyi çeşitli cephelere ayıracağı da bir gerçek. En başarılı dönemlerinin izlerini taşıdığı için sevenlerin olabileceği gibi yeni bir şeyler söylemek lazım diyenler için de mesafeli kalınabilecek bir yapım. Her şeye rağmen Def Leppard gibi bir markanın yeni çalışması olarak da ilgiyi hak ediyor diyorum. Açılış parçası aynı zamanda albümden yayınlanan ilk tekli olan ‘Let’s Go’ ‘Pour Some Sugar on Me’ tadında bir karşılama yapıyor adeta. ‘Man Enough’, We Belong’, ‘Sea of Love’ standardı belli bir düzeyde tutmayı başarabilen parçalar. ‘All Time High’, ‘Broke ‘n’ Broken hearted’ ve ‘Forever Young’ yüksek tempolu ve bir dönemin konser çekimi kliplerini akla getiren hard rock çalışmaları. ‘Last Dance’ albümün akustik soundlu ballad’ı. Kapanış parçası ‘Blind Faith’ melodik yapısı ile albümün öne çıkan çalışmalarından diye düşünüyorum.

80’lerin sonu ve 90’ların başını yaşayanların oldukça aşina olduğu,  dönemin hard rock lezzetinin gayet yerinde kullanıldığı bir albüm olmuş. Lakin anlaşılacağı üzere yeni bir şeyler dinlemek beklentisiyle değil de, bir döneme damga vurmayı başarmış, Def Leppard’ın karakteristik anlamda aynı fakat yeni çalışmalarını dinlemek istediğinizde yakalayabilecek bir albüm bekliyor sizi. Benden söylemesi…

1 – Def Leppard – Too late For Love

2 – Def Leppard – Pour Some Sugar On Me

3 – Def Leppard – Let’s Go

4 – Def Leppard – Love Bites

5 – Def Leppard – Hysteria

What's your reaction?

tr_TRTurkish