1800’lerden kalma elbisenin içindeki gizli not çözüldü

Sara Rivers Cofield on yıl önce Maine’deki bir antika dükkanında 1880’lerden kalma, pas renginde gösterişli bir elbise bulduğunda, dünyanın dört bir yanındaki kriptografları şaşkına çevirecek bir bulmacayı ortaya çıkaracağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Maryland’deki MAC Laboratuvarı’nda arkeolog olarak çalışan Rivers Cofield uzun zamandır moda tarihine bir hobi olarak ilgi duyuyor. Cofield 12 yaşında antika çantalar toplamaya başladı. Daha önce de çanta vb. giysi parçalarının içinde bazı şeyler bulmuştu ama son buluntu için şunu söyledi: “İlk kez bir elbisenin içinde bir şey buldum ve sahip olduğum elbiselerin çoğunun cebi yok.”

 SARA RIVERS COFIELD

Rivers Cofield ipek katmanlarının arasına sıkışmış, saçma görünen bir notun bulunduğu gizli bir cep buldu. Bir satırda “Helena onus lofo her birimizi çiviledik / Green Bay nobby borulu” yazıyordu. Elbiseyi bloğunda yayınlayarak okuyuculardan bu zorluğa göğüs germelerini istedi. Blogcular bunu dünyadaki en iyi 50 çözülmemiş kod arasında listeledi ve birçoğu çözmeyi denedi.

Sonunda Kanadalı amatör Wayne Chan gizemi 2022’de çözdü ve bulgularını 2023’te yayınladı. Casusluk ya da uluslararası sırlar olmasa da, şifrelenen bilgiler aslında Kuzey Amerika’daki günlük yaşamı değiştirdi.

Chan tam bir kodlama meraklısı ve Manitoba Üniversitesi’ndeki işinin tatillerinde 1800’lerden kalan nota odaklandı. Yer Gözlem Bilimi Merkezi’nde bilgisayar analisti olarak uzun süredir desenler ve kodlamayla ilgileniyor. Başlangıçta bunun bir telgraf kodu olduğu kesin olsa da, hangisi olduğunu anlamak neredeyse dört yıl ve 170 kod kitabını aldı.

“Bu benim için 1880’lerdeki günlük yaşamı, birlikte çalıştığım diğer koleksiyonlardan daha aydınlatıcıydı.”

Chan listelenen verileri inceleyerek bu mesajların 27 Mayıs 1888’de Amerika Birleşik Devletleri Sinyal Birlikleri’ne gönderildiği sonucuna vardı. Sinyal Birlikleri sonunda Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) bir kurumu olan bugünkü Ulusal Hava Durumu Servisi haline geldi. Ve notta Washington D.C.’deki merkezi raporlama noktasına gönderilen bir dizi kısa hava durumu raporu telgrafı yer alıyor.

SARA RIVERS COFIELD

Hava durumunu tahmin etme yeteneği yüzyıllardır sürpriz fırtınalar tarafından harap edilen veya beklenmedik donmalardan dolayı mahsullerin kaybedildiği bir dönemden sonra Amerikan yaşamındaki en devrim niteliğindeki gelişmelerden biriydi. Rivers Cofield şöyle diyor: “İnsanlar bana sık sık ‘sadece havayla ilgili olması konusunda’ hayal kırıklığına uğrayıp uğramadığımı soruyorlar,” diyor Rivers Cofield, “Fakat benim tüm kariyerim, geride bırakılan insan çöpleri üzerinden günlük hayatı incelemekle ilgili. Bu benim için 1880’lerdeki günlük yaşamı, arkeolojik veya antik moda üzerinde çalıştığım diğer koleksiyonlardan daha aydınlatıcıydı. Bu, tek seferlik herhangi bir gizli istihbarat işleminden çok daha büyük bir resim.”

atlasobscura

tr_TRTurkish