Zack Rosen’in Özel ve Şiirsel Evreni Gün Yüzüne Çıkıyor: “SYZYGY” Yayında

Zachary Golub Rosen şizofreni hastasıydı ve yaşamının son yıllarında bu hastalığı tedavi etmeye yönelik ilaçların etkilerinden mustaripti. 18 Mayıs 2019’da 30 yaşında intihar ederek öldü. Zack yukarı Manhattan’da büyüdü, Fieldston Lisesi’ne ve 2011’de felsefe alanında lisans derecesi aldığı Wesleyan Üniversitesi’ne gitti. Olağanüstü bir akustik ve elektrik basçısıydı ve bir düzineden fazla albümde yer aldı.

Zack, 12 yaşlarında gitarı eline aldı ve büyük ölçüde kendi kendini yetiştirdi. Hayatı boyunca enstrümantal müzik yazdı. Son on yılında, çoğu hastalığının sancıları sırasında olmak üzere üç düzineden fazla şarkı yazdı ve kaydetti. Ölmeden birkaç saat öncesine kadar hem şarkıcı-söz yazarı (Syzygy adı altında) hem de basta eşlikçi olarak mükemmel performanslar göstermeye devam etti. Öğleden sonra geç saatlerde Columbia Üniversitesi’nde bir Türk orkestrasıyla Ramazan’ın bitişini kutlayan bir konser verdi.

Zack’in şarkı yazarlığı, küçük bir arkadaş ve aile çevresi dışında büyük ölçüde bilinmiyordu. New York City’nin küçük mekanlarında, bazen solo, bazen gitarda arkadaşı; kendisi de bir şarkıcı-söz yazarı ve aynı zamanda Sean Ono Lennon’ın grubu The GOASTT’de bir gitarist olan Connor Grant’in de dahil olduğu bir grupla ve Syzygy adıyla yaklaşık on konseri verdi.

2018’de Zack, Syzygy projesinin yapımı için Connor’a başvurdu. Zack öldüğünde projenin derinlerindeydiler ve albümün yayını ölümünden sonraya kaldı. Bu süreç boyunca Connor, Zack’in yatak odası kayıtlarını tararken, Zack’ten başka kimsenin duymadığı çok daha fazla şarkı gün ışığına çıkarıldı.

Şizofreni, Zack’e müzik armağanı vermedi, ondan çalmaya çalıştı. Hayatı, kabul edemediği bir hastalık tarafından mahvoldu. Bazı şarkılarının sözlerinde Zack’in iç savaşına dair ipuçları olsa da yaratıcılığını hastalığına atfetmek onu bir yazar, sanatçı olarak yeterince anlatmayacaktır. Zack, artık dayanamayacak hale gelene kadar “iblisleriyle” yıllarca savaştı. Gerçekten dikkate değer olan metanetinin ve kararlılığının bir kanıtı olan ise hastalığın tahribatına rağmen sonuna kadar yazmaya ve performans göstermeye devam edebilmesidir. Ölmeden sadece bir hafta önce yazıp kaydettiği bir şarkıda (“Yerini Bul”), “Bu ölmenin zamanı değil” demektedir. Sonunda savaşını kaybetti ama o güçlü bir savaşçıydı ve bunun kanıtı tüm yapıtlarında yazılıdır.

Müziğinden elde edilen gelir, Brain & Behavior Research Foundation, National Alliance for Mental Illness (NAMI) ve Treatment Advocacy Center gibi kâr amacı gütmeyen çeşitli akıl sağlığı kuruluşlarına bağışlanacak. Genç müzisyenleri desteklemek için Zack’in ebeveynleri, Zack’in adına Wesleyan Üniversitesi’nde bir müzik bursu bağışladı ve ihtiyacı olan öğrenciler için müzik stajları ve müzik bölümlerinin son sınıf bitirme projelerinde yardımcı fakülte danışmanlığı için ödeme yapan bir fon kurdu.

What's your reaction?

tr_TRTurkish