“Yeşil Saçlı” Punk Rock Kaplumbağası Avustralya’da Yok Olma ile Karşı Karşıya

Avustralya’nın Queensland’daki Mary Nehri’nin sularına sıkışmış eşsiz bir tatlı su kaplumbağası türü var – Mary Nehri kaplumbağası. Bu özel örnek 40 milyon yıl önce diğer türlerden ayrıldı. Böyle eski bir kaplumbağa sadece 25 yıl önce bilim insanları tarafından düzgün bir şekilde tanımlandılar. Nesli tükenmekte olan bu hayvanlar birçok yönden farklıdır, ancak belki de en dikkat çekici özellikleri punk saçları olabilir.

Mary River Turtle

Bu kaplumbağalar 1960’lar ve 1970’ler boyunca toplu olarak evcil hayvan mağazalarında satıldı. O zaman onlara “Penny-turtles” deniyordu. Ve sonra, kaplumbağa araştırmacısı John Cann bu yavruların kökenleriyle ilgilenmeye başladı ve nereden geldiklerini araştırdı; 20 yıl boyunca Victoria’daki evcil hayvan dükkanlarında bulunan kaplumbağaların nereden geldiğini keşfetmeye çalıştı. Bu veriler onu Mary Nehri’ne götürdü ve Amerikalı araştırmacı John Leggler ile birlikte türleri derinlemesine incelediler.

Ne yazık ki, bu kaplumbağalara evcil hayvan olarak olan büyük talep, sayılarının düşüşlerindeki ana nedenlerinden biri oldu. Bu, barajların inşa edilmesinden kaynaklanan habitat kaybı ile birleştiğinde, onların nüfusları için yıkıcı olmuştu. Şu anda, vahşi doğada sadece yaklaşık 10.000 Mary River kaplumbağası kaldı.

Biyolog Rikki Gumbs, “Kaplumbağaların cinsel olgunluğa ulaşması uzun zaman alıyor ve 25 ila 30 yıl sürüyor” diyor. “Güvenlik açıkları geç keşfedildiği için evcil hayvan ticareti nedeniyle tüm nesli kaybettik ve şimdi nüfusu çok çok az hale geldi.”

Neyse ki 2018 yılında Zooloji Derneği Londra (ZSL) nesli tükenmekte olan EDGE listesini yayınladığında Mary River kaplumbağasına dikkat çekildi. Korumacılar şu anda türleri korumak ve nüfuslarını yükseltmek için çalışıyorlar.

mymodernmet.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish