Ursula K. Le Guin’in Portland’da bulunan Ev Stüdyosunda Yazabilirsiniz

Le Guin ailesi bilim kurgu yazarının eski evini yeni yazarların misafirhanesi olarak kullanılmak üzere bağışladı

Sınırları zorlayan bilim kurgularıyla tanınan ünlü romancı Ursula K. Le Guin kitaplarının çoğunu Portland, Oregon’daki evinde yazdı. Yerdeniz Serisi, Mülksüzler ve Karanlığın Sol Eli gibi klasikler, bir zamanlar üç çocuğunun odası olan evindeki yazı stüdyosunda yazıldı.

Artık bu oda gelecek nesil yazarların kendi kitapları üzerinde çalışmaları için müsait.

Le Guin ailesi yazarın eski evini yeni yazarların misafirhanesi olarak kullanılması için Portland’da kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Literary Arts’a bağışladı. Ursula K. Le Guin Yazarlar Konukevi seçkin yazarlara evde yaşarken zanaatlarını geliştirme şansı sunacak.

Literary Arts’ın genel müdürü Andrew Proctor yaptığı açıklamada “Ursula ve ailesiyle görüşmelerimiz 2017’de başladı” diyor. “Evinin yazarlar için yaratıcı bir alan ve daha geniş edebiyat camiası için bir yol gösterici olması yönünde net bir vizyonu vardı.”

Associated Press muhabiri Hillel Italie’ye göre, adayları bölge sakinleri Le Guin ailesinin bir üyesinin yanı sıra edebiyat profesyonellerinden oluşan bir konsey tarafından seçilecek. Yıl boyunca sürecek olan misafirlik aynı anda tek bir yazarı ağırlayacak ve bireysel kalış süreleri farklılık gösterebiliecek.

Kuruluş AP’ye yazıları üzerinde çalışmanın yanı sıra yazarlardan “toplum çapında okumalar ve atölye çalışmaları gibi çeşitli edebi faaliyetlerle yerel toplulukla etkileşime geçmelerinin isteneceğini” söyledi.

görsel: Ursula K. Le Guin, 5 Temmuz 2001’de Portland, Oregon’daki evinde bir portre için poz veriyor. Beth Gwinn/Getty Images

What's your reaction?

tr_TRTurkish