The Smiths Basçısı Andy Rourke Hayatını Kaybetti

The Smiths basçısı Andy Rourke, kanserle verdiği mücadele sonucu 59 yaşında hayatını kaybetti.

Rourke’nin ölümü, uzun süredir arkadaşı ve eski grup arkadaşı Johnny Marr tarafından duyuruldu. Marr, “Uzun süredir pankreas kanseri olan Andy Rourke’nin hayatını kaybettiğini duyurmaktan derin bir üzüntü duyuyoruz. Andy, onu tanıyanlar tarafından kibar ve güzel bir ruh ve müzik hayranları tarafından fevkalade yetenekli bir müzisyen olarak hatırlanacak. Bu üzücü zamanda mahremiyet talep ediyoruz” paylaşımıyla duyurdu üzücü haberi.

Rourke, Marr ile ilk olarak 11 yaşında Manchester’da yaşarken tanıştı. Gençler olarak sık sık birlikte müzik çaldılar ve birkaç grup kurdular, sonunda Rourke bas gitarı aldı. 1982’de, Marr ve Morrissey birlikte kendi gruplarını kurduktan sonra, Rourke’u basçı olarak ekibe davet ettiler. Davulcu Mike Joyce tarafından tamamlanan grup, The Smiths olarak tanındı.

The Smiths’in kariyeri boyunca Rourke’nin bası, ses kimliklerinin ayrılmaz bir parçası oldu. Melodik bas yürüyüşleri, genellikle Marr’ın karmaşık gitar işlemelerine kontrpuan görevi gördü ve zengin bir ses dokusu yarattı.

Rourke’nin çalışı hem teknik yeterliliği hem de müziğin duygusal nüanslarına dair derin bir anlayışı sergileyerek The Smiths’in içe dönük tarzına katkıda bulundu. The Smiths’in çığır açan albümü The Queen is Dead’e Rourke’nin katkısını anlatan Marr, “başka hiçbir basçının boy ölçüşemeyeceği bir şey” çaldığını söyledi.

2000’lerde Rourke, basçı arkadaşları Peter Hook (Joy Division ve New Order’dan) ve Gary “Mani” Mounfield (The Stone Roses’tan) ve şarkıcı Gary Briggs ile Freebass adlı bir süper grup kurdu. D.A.R.K isimli projede ise The Cranberries şarkıcısı Dolores O’Riordan ile yer aldı.

Morrissey saygılarını sunarken Rourke’u şu sözlerle uğrladı, “Umarım … Andy nereye giderse gitsin iyidir. Müziği duyulduğu sürece asla ölmeyecek. Kendi gücünü asla bilmiyordu ve çaldığı hiçbir şey başka biri tarafından çalınmamıştı.”

Consequence.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish