The Shining’in Yıldızı Shelley Duvall 75 Yaşında Yaşamını Yitirdi

Stanley Kubrick’in korku klasiği The Shining filminde Wendy Torrance rolüyle ünlenen Shelley Duvall 75 yaşında hayatını kaybetti. The Hollywood Reporter’ın haberine göre Duvall, 11 Temmuz Perşembe günü şeker hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle uykusunda hayatını kaybetti.

Fort Worth, Teksas’ta doğan Shelley Duvall, efsanevi yönetmen Robert Altman tarafından Brewster McCloud filminin Teksas’taki çekimleri sırasında keşfedildi. Başlangıçta oyunculuğa ilgi duymamasına rağmen Brewster McCloud’da rol almayı kabul etti ve sonraki birkaç filminde de Altman’la çalışmaya devam etti. Çıkışını 1975’te Altman’ın Nashville filmiyle yaptı ve iki yıl sonra, yine Altman’ın yönettiği ve Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandığı 3 Kadın filmindeki performansıyla eleştirmenlerden övgü aldı. 1977’de Woody Allen’ın Annie Hall filminde de başrol oynadı.

Duvall, 1980 yılında Stanley Kubrick’in Stephen King’in The Shining adlı eserinden uyarladığı filmde Jack Nicholson’ın karşısında Wendy Torrance rolüyle en ikonik performansını sergiledi. Duvall daha sonra, Kubrick’in kendisini “haftalarca günde 12 saat ağlattığını” ve aşırı stres nedeniyle saçlarının bir kısmını kaybettiğini iddia ederek, yapımın kendisi üzerinde yarattığı muazzam zihinsel ve fiziksel etkiyi anlatacaktı. “Bir daha asla bu kadarını vermeyeceğim. Eğer acı çekmek ve buna sanat demek istiyorsanız, devam edin, ama benimle değil,” dedi 1981’de People dergisine verdiği bir röportajda.

Yine 1980’de Altman’ın Popeyes film uyarlamasında Olive Oyl’u canlandırdı. Ertesi yıl ise Terry Gilliam’ın Time Bandits filminde rol aldı. 20’den fazla filmde rol aldıktan ve birkaç TV şovunun yapımcılığını üstlendikten sonra 2002 yılında Hollywood’dan uzaklaşmaya ve Orta Teksas’ta emekli olmaya karar verdi.

2023 yılında Duvall, bağımsız korku gerilim filmi The Forest Hills’te rol almak üzere kısa süreliğine oyunculuğa geri döndü. Bu onun ekrandaki son görünüşü olmuştu.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Consequence.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish