The Rolling Stones’un Eski Basçısı Bill Wyman Dokuz Yıl Sonra İlk Albümünü Duyurdu

The Rolling Stones’un eski basçısı Bill Wyman, dokuz yıl aradan sonra gelecek yeni albümü ‘Drive My Car’ı duyurdu. Albümün 9 Ağustos’ta dinleyiciyle buluşacağı duyurulurken albümün isim parçası da paylaşıldı.

Müzisyen yeni albümde beş yeni parçanın yanı sıra geçmişte saygı duyduğu sanatçıların eski şarkılarını da yorumluyor. Albümde ayrıca davulcu Paul Beavis ve gitarist Terry Taylor gibi Wyman’ın sıkça birlikte çalıştığı isimlerin yanı sıra blues gitaristi Hans Theesink gibi yeni yüzler de yer alıyor.

Cover’lar arasında Bob Dylan’ın 2006 tarihli Modern Times albümünde yer alan klasik ‘Thunder on the Mountain’ yorumu da yer alıyor. Dylan yıllar boyunca Beatles’la olan sayısız etkileşimiyle bilinse de Wyman folk-rock ikonunu sevgiyle hatırlıyor ve bir basın açıklamasında şunları söylüyor: “Bob’u 60’ların ortalarından beri tanıyorum. New York’a her geldiğimizde beni ve Brian Jones’u Greenwich Village kulüplerine götürürdü. Bir süre çok iyi arkadaştık, gerçekten iyi bir adamdı.”

Albümde ayrıca Wyman, John Prine’ın ‘Ain’t Hurtin’ Nobody’ şarkısının yanı sıra daha önce 1960’larda The Rolling Stones ile çalışmış olan Taj Mahal’in ‘Light Rain’ şarkısını yorumlayarak country müzik dünyasının çeşitli parçalarını da yeniden ele alıyor.

Albümü kaydederken Wyman, parça listesini oluştururken JJ Cale’in çalışmalarına baktı ve şunları söyledi: “Sanırım albümün bütünü üzerindeki en büyük etki JJ Cale, onun rahat ritmi bana her zaman çekici gelmiştir. Albümü çaldığım arkadaşlarım ‘gerçekten senin gibi’ gibi şeyler söyledi ve bu beni mutlu etti. Asla başka biri olmaya çalışmadım.”

Wyman 1993 yılında The Stones’tan ayrılmış olsa da Bill Wyman’s Rhythm Kings’i bir araya getirmek de dahil olmak üzere müzikal alanda yıllarca üretkenliğini sürdürdü.

Wyman, The Stones’un son albümü Hackney Diamonds’daki ‘Live By the Sword’ şarkısı üzerinde grupla çalışmak üzere stüdyoya dönmüştü ve bu şarkı aynı zamanda orijinal davulcu Charlie Watts’ın 2022’deki ölümünden önceki son performansıydı.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Faroutmagazine.co.uk

What's your reaction?

tr_TRTurkish