The Natvral’ın İkinci Albümü “Summer of No Light” Yayında

Eski The Pains of Being Pure at Heart solisti Kip Berman’ın projesi The Natvral ikinci albümü “Summer of No Light”ı Dirty Bingo Records etiketiyle paylaştı. Albümün yayınıyla birlikte albümün dördüncü single’ı “Carolina”da yayımlandı.

Berman albümle ilgili olarak, “Bu şarkılar 1816’nın iklim krizi, günümüzün iklim krizi ve kalbin iklim krizi arasında bir yerde yaşıyor” diyorve ekliyor, “Bunun gotik bir kayıt olduğunu söyleyebilirsiniz ama ev perili değil. Hayaletler yıllar önce taşındı, ama hala zaman zaman mektuplarını alıyorum.

2020’de, karantinanın ilk aşamalarında Berman, görünüşte sona ermiş bir dünyayı yansıtan şarkılar yazmaya başlarken, bir yandan da tanıdık olanla teselli arayan genç ailesinin ihtiyaçlarıyla mücadele ediyordu. “Çocuklarımı yatırdıktan sonra geç saatlere kadar bodrumda gitarımla vakit geçiriyor ve zihnimin artık gidemediğim yerlerde dolaşmasına izin veriyordum” diyor. “Başlangıçta, şarkıların çoğu yaşadığım anın gerçekliğinden mümkün olduğunca uzaklaşmakla ilgiliydi.

Başka bir çalkantılı yaz ile paralellikler kurdu. “Albümün adı, Summer of No Light, 1816’daki iklim krizinden alınma” diyor. Genellikle Yazsız Yıl olarak anılan o yıl Endonezya’daki büyük bir volkanik patlama dünya gökyüzünün çoğunu karartmıştı. Ortaya çıkan kül, dramatik bir küresel soğuma ve yaygın kıtlık getirmiş, özellikle Batı Avrupa’yı sert bir şekilde vurmuştu.

Ancak Berman, büyük ölçüde insanlığın tasarımı olan mevcut iklim krizi sırasında, kendi kaçış sanatlarını yaratırken o zamanlarda saklanan insanlar hakkında düşünmeye başladı. “Mary Shelley’nin Frankenstein’ı da aynı yaz yazılmıştı” diyor. “O da benim gibi sığınabilecek nispeten şanslı insanlar arasındaydı.”

Albümden yayılan yakınlık ise Berman’ın uzun süredir birlikte çalıştığı Andy Savours ile Londra’da bir hafta içinde çoğunlukla canlı olarak kaydedilmiş olmasından kaynaklanıyor.

Kaydetme şeklimiz, bu projeye başlarken beslediğim umutla çok uyumluydu” diyor. “O da şuydu: Sadece gitarımı elime alıp şarkı söylemek istiyorum – ister tek başıma ister bir grupla, ister bir bodrum katında bir avuç arkadaş için isterse daha fazlası için. Andy, hakkını yemeyelim, bu idealden sapmama asla izin vermedi.”

Summer of No Light, kesin bir andan doğan, ancak tarih yanılgısından zevk alan bir albüm. Bu albümü biraz olsun anlamlandırmak için zamanı daraltan Berman, kendini sanatsal olarak yenilenmiş hissediyor, kendi tarihine yeni bir soluk ve bakış açısı getirmek için irili ufaklı tarihlerden yararlanıyor. “Artık neredeyse anlatılamayacak bir dönemdi – trajedi çok derin ya da önemsiz olduğu için değil – hepimiz orada olduğumuz için.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish