The Monkees’in Kurucularından Michael Nesmith 78 Yaşında Öldü

The Monkees’in kurucu üyesi, vokalist ve gitaristi Michael Nesmith yaşamını yitirdi.

Nesmith’in ailesi yaptığı açıklamada, müzisyenin eceliyle evde öldüğünü söyledi. Michael Nesmith 78 yaşındaydı.

Daha geçen ay Nesmith, The Monkees grup arkadaşı Micky Dolenz ile bir veda turunu tamamlamıştı.

Micky Dolenz Twitter’da yaptığı açıklamada, “Sevgili bir arkadaşımı ve ortağımı kaybettim” yazdı. “Son birkaç ayı birlikte en sevdiğimiz şeyi yaparak geçirebildiğimiz için çok minnettarım – şarkı söylemek, gülmek ve boktan şeyler yapmak. Hepsini çok özleyeceğim. Özellikle bok. Nur içinde yat Nez.”

The Monkees, 1965 yılında televizyon yapımcıları Bob Rafelson ve Bert Schneider’in Nesmith, Micky Dolenz, Peter Tork ve Davy Jones’u bir pop grubunun maceralarını anlatan aynı isimli bir sitcom’da yer almaları için bir araya getirmeleriyle kurulmuştu. Dolenz’in de söylediği gibi, “The Monkees, The Beatles olmak isteyen hayali bir grup hakkında bir TV şovuydu.” Nesmith, yazdığı bazı şarkıları yapımcılarla paylaştı ve birkaç şarkısına izin verildi. Nihayetinde Nesmith, diğer tüm üyelerin toplamından daha fazla şarkı yazarı ünvanına sahip olmuştu.

Nesmith 1968’de ilk solo albümü “Wichita Train Whistle Songs”u kaydetti. 1969’da Monkees’ten ayrıldı. 1970’de RCA’da iki yeni albüm çıkaran First National Band adlı kendi grubunu kurdu.

Bu yılın başlarında Nesmith, şu anda Monkees’in hayatta kalan tek üyesi olan Micky Dolenz ile birlikte bir veda turuna çıktı. Son performansı Kasım 2021’de The Greek Theatre’da gerçekleşti.

What's your reaction?

tr_TRTurkish