The Beatles’ın “Sgt. Pepper”ı Tüm Zamanların En Popüler Albümü

İngiltere’nin tüm zamanların en büyük stüdyo albümleri açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan sıralamaya göre The Beatles’ın 1967 tarihli başyapıtı “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” yayımlanmasının üzerinden yarım yüzyıl geçmesine rağmen İngiltere’de tüm zamanların en popüler albümü oldu.

1969’dan beri İngiltere’deki albüm satışlarını takip eden The Official Charts Company, toplam fiziki albüm satışları, download ve stream verileri üzerinden yapılan değerlendirme sonucu bu neticeye ulaştı.

“Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”in ardından ikinci sırayı Adele’in 2011 tarihli albümü “21” alırken üçüncü sırada 1995 tarihli Oasis albümü “(What’s the Story) Morning Glory?” yer alıyor. Pink Floyd’un 1973 tarihli efsanevi albümü “The Dark Side of the Moon” ve 1982 yılında yayımlanan Michael Jackson’ın “Thriller” albümünün dördüncü ve beşinci sıralarda yer alması dikkat çekti.

1967 yılında yayımlandığında çığır açan The Beatles albümü “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, toplamda 5.34 milyonluk satış rakamıyla listenin başında bulunurken, 60’lı yıllardan listeye giren tek albüm ve listenin ilk 40’ında yer alan tek The Beatles albümü olarak öne çıkıyor.

Sıralamadaki diğer isimlere göz atacak olursak, Coldplay’in, “A Rush Of Blood To The Head” ile 26, “X&Y” ile 33 ve “Parachutes” ile 40 numarada yer aldığını, Amy Winehouse’u “Back To Black”ile 9, Simon & Garfunkel’ı 1970 tarihli klasik albümü “Bridge Over Troubled Water” ile 17 ve Dire Straits’i “Brothers in Arms” albümüyle 6 numarada görüyoruz. U2 “Joshua Tree” 29 ve Alanis Morissette “Jagged Little Pill” 34’üncü sırada yer alırken bir diğer Michael Jackson albümü “Bad” 7, Fleetwood Mac’in “Rumors”u ise 8 numarada bulunuyor.

Listenin tamamı için Official Charts Company linkinden sıralamaya göz atabilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish