The Beatles’ın Fotoğrafını Çekmek: Astrid Kirchherr Grupla Tanıştığında

Fotoğrafçı Astrid Kirchherr (1938 – 2020), en çok The Beatles’la yaptığı çalışmalarla hatırlanıyor ve hayatı 1960 yılında bir gece sonsuza dek değişiyor.

O zamanlar erkek arkadaşı Klaus Voorman ile birlikte memleketi Hamburg’un St. Pauli semtinde dolaşırken, Kaiserkeller kulübüne giriyorlar.

Astrid, 2008’de, “Beni çocukları görmek için onunla gitmeye ikna etmenin birkaç gününü aldığını çünkü Reeperbahn’ın, 50’lerde veya 60’larda genç kadınların görülebileceği bir yer değildi” diyor.  

Hoş bir yer değildi. Merdivenlerden aşağı inip sahneye baktığımda, bu çocukların ne kadar güzel göründüğüne şaşırdım. Ve o zamanlar fotoğrafçı olmak bir hayaldi.”

Max Scheler : Astrid Kirchherr in front of the Cavern Club, Liverpool in 1964

Bu, John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Pete Best ve Stuart Sutcliffe’nin yer aldığı Ringo Starr öncesi Beatles’dı. Sutcliffe’i bas çalarken gördü ve “o ilk gece âşık oldu”. Onların fotoğraflarını çekip çekemeyeceğini sordu ve anlaştılar. Kirchherr, The Beatles’ın ilk profesyonel fotoğraflarını bir grup olarak çektikten kısa bir süre sonra, rockçılar Hamburg panayır alanındaki pas ve metalin ortasında poz verdi. Astrid daha sonra, “Bütün hayatım birkaç dakika içinde değişti” diyecekti.

Astrid Kirchherr :  The Beatles at the Hamburg fairground, 1960

George Harrison Hamburg Günleri’nde “Astrid bize fotoğrafımızı çekip çekemeyeceğini sordu ve bu fikri sevdiğimiz için bizi Hamburg Fuar Alanı’na ilk fotoğraf seansımıza götürdü” diyor ve ekliyor, “Tüm bu görüntünün sorumlusu tamamen Astrid’di.”

Kirchherr daha sonra, grubun ciddi yüzlerle fotoğrafını çekmesinin nedenini şöyle açıklıyor, “Portre fotoğrafçısı olmak ciddi bir iş, kendimi böyle gördüm”. Arkadaşlarımı yaptıkları işte her zaman ciddiye aldım. Benim için The Beatles’ın müziği önemli ve çok, çok ciddi bir sanattı. Bu yüzden, ciddi bir sanatçı olduğu için John’un gülerken ya da komik suratlı fotoğraflarını çekemedim, daha 20 yaşındayken bile.”

Astrid Kirchherr : John Lennon and Stuart Sutcliffe at the fairground in Hamburg, 1960

Astrid ve Sutcliffe çıktılar. 1961’de Hamburg Sanat Koleji’nde sanat eğitimi almak için The Beatles’tan ayrıldı. Nişanlandılar. Ve sonra Nisan 1962’de Sutcliffe okulda bayıldı ve beyin kanaması sonucu öldü.

The Beatles ve Astrid yakın kaldılar ve 1964’te Astrid Kirchherr, “A Hard Day’s Night” filminin çekimleri sırasında grubu fotoğrafladı.

Astrid Kirchherr : The Beatles on set at A Hard Day’s Night 1964
Astrid Kirchherr : Paul McCartney and George Harrison, 1963
Astrid Kirchherr, John Lennon, Stuart Sutcliffe and George Harrison on a truck at the fairground, 1960
John Lennon, 1964 by Astrid Kirchherr

kaynak: flashbak.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish