The Beatles 51 Yıl Önce Bugün Son Konseri için Çatıdaydı

The Beatles, 30 Ocak 1969’da sıradan bir öğle vakti, klavyede kendilerine eşlik eden Billy Preston ile birlikte Londra, Savile Row’daki Apple binasının çatısında görünüverir.

Zaman ilerledikçe aşağıda biriken, çoğunluğu öğle molasında olan kalabalık ve çevre binaların çatılarından ilgiyle izleyenler arasında topluluk, 40 dakikayı aşkın bir performans sergileyecektir.

Bu sıra dışı konsere ‘Get Back’ ile başlayan grup ardından, ‘Don’t Let Me Down’, ‘I’ve Got A Feeling’, ‘The One After 909’ ve ‘Dig A Pony’ ile devam ederken yeniden ‘Get Back’ çaldıkları sırada olayı haber alan polisin çatıyı basmasıyla konser son bulur.

Çalışanlar başlangıçta polise izin vermeyi reddetse de tutuklama tehdidi altında duruma daha fazla direnemezler. Polis çatıya çıktığında grup, konserin son bulacağını fark eder ancak durumu biraz daha oyalamak adına ‘Get Back’in sözlerinde doğaçlama yaparak birkaç dakika daha devam eder. Konser, John Lennon’un “grup ve kendimiz adına ‘teşekkür ederim’ demek istiyorum ve umarım seçmeleri geçtik” sözleriyle son bulur.

Performans, mühendis Alan Parsons tarafından bodrum katındaki sekiz kanallı iki kayıt cihazına kaydedilir. Film yönetmeni Michael Lindsay-Hogg ise sokaktaki insanların tepkileri de dahil olmak üzere performansın çeşitli açılarını yakalamak için bir kamera ekibiyle bu tarihi anlarda hazır bulunmaktadır.

Bu aynı zamanda topluluğun son konseri olur ve sonrasında grup üyeleri müzik yaşamlarına kendi solo çalışmalarıyla devam eder.

Daha sonra, gösterinin görüntüleri 1970 tarihli belgesel film “Let It Be”de kullanılacaktır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish