Şimdi kamp zamanı: Ormanda Kaka Nasıl Yapılır?

Çoğu kişi için açık havada vakit geçirmenin çekiciliği, yavaşlatılmış sadeliğinde yatıyor: yorgun ayakları soğuk bir derede ıslatmak, ateşte yemek pişirmek, yıldızların altında uyumak. Ancak en zorlu yürüyüşçülerin bile modern kolaylıkların özlemini çektiği anlar vardır; büyük tuvalet zamanının gelmesi gibi.

Tüm orman tuvaletmiş gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Sonuçta hayvanlar nereye isterlerse oraya giderler. Ancak insanlara dış mekan üzerindeki etkilerini nasıl en aza indireceklerini öğreten Leave No Trace’in topluluk katılımı yöneticisi Faith Overall’a göre bu varsayım birçok nedenden dolayı yanlış.

Overall “Geyik bir paket Doritos yemez. Yediğimiz şeyler her zaman doğal ortamda bulunmuyor” diyor. Kakamız ayrıca su kaynaklarını kirletebilecek ve yaban hayatına zarar verebilecek bakteri, virüs ve hastalıkları da içerir. İnsan atıklarının ormana düzgün bir şekilde atılması, öncelikle keyif aldığımız şeyleri korumak için hayati önem taşıyor.

Bu aynı zamanda genel bir terbiyeyle ilgilidir. Dış mekanlar artık eskiye göre daha kalabalık ve hiç kimse yürüyüşleri sırasında bir yığın insan kakasıyla karşılaşmak istemez.

Neyse ki içinizi rahat ettirecek kadar sorumlu davranmak kolay. Biraz hazırlık ve belki biraz pratikle kısa sürede bir profesyonel gibi kaka yapmaya başlayabilirsiniz.

Doğa sizi çağırdığında hazır olmanız gerekenlerle başlayalım. Bir bahçe malası veya küçük bir kürek taşıyın (özellikle iş için yapılmış ve herhangi bir kamp mağazasında bulunabilen hafif ama sağlam bir mala alabilirsiniz). Ayrıca tuvalet kağıdına (ideal olarak düşük katlı ve kokusuz), dondurucu poşeti gibi ağır, kapatılabilir bir poşete ve el antiseptiğine ihtiyacınız olacak.

Konum Çok Önemli

Kendinizi rahatlatmak için ideal alan tüm su yollarından, patikalardan veya kamp alanlarından yaklaşık 60 metre (yaklaşık 80 yetişkin adımı) uzakta olmalı. Ancak herhangi bir 80 adımlık yer de yeterli değil. Mümkünse atıklarınızın hızla ayrışacağı bir yer seçin. Koyu ve zengin topraklar kakanın parçalanmasını sağlayacak organizmalar içerir; örneğin güneşten gelen ısı, ayrışmayı hızlandırır. İdeal olarak, geçici tuvaletiniz yağmur suyunun birikmeyeceği yüksek bir yerde olmalıdır. Son olarak, yürüyüşçü arkadaşlarınızın sağlığı ve mutluluğunun yanı sıra kendi mahremiyetiniz için, başka kimsenin rastlayamayacağı bir yer bulmaya çalışın.

Kazmaya Başlayın

Kendi tuvaletinizi kazmak gereksiz görünebilir ancak kakayı gömmek onu meraklı hayvanlardan, yağmur ve erozyondan uzak tutar; bu da onu su kaynaklarına gönderebilir. Kırsal kesimde bilindiği şekliyle “kedi deliğiniz” 15 ila 20 santimetre derinliğinde ve 10 santimetre genişliğinde olmalı. Basit bir bahçe malasıyla kısa sürede bunu yapabilirsiniz.

Malayı mı unuttunuz? Kedi deliğinizi kazmak için bir çadır kazığı, yürüyüş direği ve hatta çizme topuğu bile kullanılabilir. Kendinizi sert ve kuru zeminde tuvalet kazarken bulursanız, başlamak için büyük bir kayayı ters çevirmeyi deneyin.

Hazırla, Ayarla, Devam Et

Birkaç püf noktası daha vardır. Poponuzu dizlerinizin altına gelecek şekilde çömelmek işleri hızlandırır ve bir ağaca tutunmak veya kendinizi bir şekilde desteklemek bir veya iki dakikada rahatlamanızı sağlayabilir. Temizlik için önce doğal bir malzeme (örneğin pürüzsüz bir taş veya zehirli sarmaşık olmayan yapraklar) ve ardından işi bitirmek için bir miktar tuvalet kağıdı kullanabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde bir çubuk alın ve deliğinizin içeriğini karıştırın; bu, ayrışmaya yardımcı olacaktır. Daha sonra deliği çıkardığınız toprakla doldurun ve bir miktar yaprak çöpüyle gizleyin.

Olduğu yere mi gömüyoruz yoksa paketleyip götürüyor muyuz?

İşte burası önemli. Neyin gömüleceği ve neyin paketleneceği konumunuza ve bulunduğunuz alanın düzenine bağlı olacaktır. Overall’a göre çoğu yerde tuvalet kağıdınızı kedi deliğine gömmek tamamen kabul edilebilir bir davranış. Ancak kurak çöl veya dar nehir kanyonları gibi belirli manzaralarda tuvalet kağıdınızı paketlemeniz gerekebilir (ve unutmayın, mendil ve regl ürünlerinin her zaman paketlenmesi gerekir). Bunu yapmak için sağlam, kapatılabilir torbalara ve hatta sağlam köpek kakası torbalarına ihtiyacınız olacak. İnsan atıklarının ormana düzgün bir şekilde atılması, ilk etapta keyif aldığımız şeyleri korumak için hayati önem taşıyor.

Bütün bunlar kulağa bunaltıcı geliyorsa Overall’un bazı başka tavsiyeleri var.

“Mükemmel olmak zorunda değilsin” diyor. Ve bazı insanlar kakalarını yaparken rahat olmayacaklar. Yani eğer onu deliğe gömmek işe yararsa bunu yapın. Sadece onu derinlere indir.”

Son Bir Şey: Peki ya işemek?

Overall “İdrar kakadan çok daha basittir” diyor. Bunun nedeni idrarın toprak veya bitki örtüsü üzerinde fazla bir etkisinin olmaması ve oldukça hızlı bir şekilde parçalanması.

Burada da kurallar benzer: Her zaman su kaynaklarından en az 60 metre uzağa işeyin ve kullandığınız tuvalet kağıtlarını paketleyin (veya derin bir şekilde gömün).

Birkaç uyarı da var tabii: İdrardaki tuz yaban hayatını çekebileceğinden hayvanların girmesi gereken yerlere (kırılgan bitki örtüsüne sahip yerler gibi) işememeye çalışın. Bir kanyondaysanız veya rafting gezisindeyseniz idrarın kıyıda birikmesini önlemek için doğrudan nehre işemek en iyisi olabilir.

Overall “Bu, suyun ne kadar hızlı aktığına bağlı olacaktır. Eğer yeterince hızlıysa içine girip işinizi halledebilirsiniz” diyor.

görsel:rei.com

kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish