Scorpions’un Yeni Albümü “Rock Believer” Yayında

Rock sahnesinin kıdemli topluluğu Scorpions’un on dokuzuncu stüdyo albümü “Rock Believer” dinleyiciyle buluştu.

Scorpions, Şubat 1972’de yayınlanan ilk albümü “Lonesome Crow”un 50. yıl dönümünde çıkan “Rock Believer” ile hala rock sahnesinin en önemli gruplarından olduğunu ve dinleyiciye ilham verecek sıkı şarkılar yazdıklarının da kanıtını sunmuş oluyor.

Grup yayına kadar geçen süreçte albümün duyurusu sonrası kasım ayında çıkış şarkısı “Peacemaker”ı paylaşmış ardından albümün isim şarkısı klibiyle birlikte gelmiş, bu ay içinde ise “Seventh Sun” ve “Shining Of Your Soul” single’ları dinleyiciyle paylaşılmıştı.

Albümün büyük bölümü Almanya, Hannover’deki Peppermint Park Stüdyolarında kaydedildi ve Berlin’deki efsanevi Hansa Stüdyolarında, birçok Grammy adaylığı bulunan mühendis Michael Ilbert ile miksajı yapıldı.

Grup başlangıçta yeni albümü Los Angeles’ta, Sliknot ve Metallica ile çalışmalarıyla da bilinen yapımcı Greg Fidelman ile kaydetmeyi amaçlıyordu ancak pandemi nedeniyle hedeflerde sapmalar yaşanıp ilk çalışmaların bir kısmı Fidelman ile uzaktan yapılsa da ardından grup, mühendis Hans-Martin Buff’ın yardımıyla kayıtları kendileri yönetmeyi seçti. Ayrıca albüm, büyük ölçüde yapımcılar Mikael Nord Andersson ve Martin Hansen tarafından ortaklaşa yazılan grubun 2015 tarihli bir önceki albümü “Return To Forever”ın aksine hiçbir şekilde grup üyeleri dışında yazar içermiyor.

Şarkıcı Klaus Meine, “Albüm, çekirdek Rudolf Schenker/Klaus Meine besteleriyle Scorpions DNA’sında yazıldı ve kaydedildi” derken, albümü 80’lerde yaptıkları gibi bir odada canlı olarak kaydettiklerinin altını çiziyor, amaçlarının “Blackout”, “Love At First Sting” ve “Lovedrive” gibi albümlerdeki eski havayı yakalamak olduğunu söylüyor ve “bu albümlere ve bu tutuma odaklanmaya çalışıyoruz” diyordu.

“Rock Believer” albümünün ismi hakkında konuşan gitarist Rudolf Schenker ise şunları söylüyordu, “Bakın, 50 yıldan beri dünyanın her yerindeyiz. Ve biri onun rock inananı olduğunu söyleyebiliyorsa, o zaman bu biziz. Ve tabii ki önümüzde rock inananlarıyla, seyircilerimizle buluşuyoruz.”

Radio Futuro isimli Şili radyosu ile yakın tarihli bir röportajda dinleyicilerin albümde ne duymayı bekleyebilecekleri sorusunu ise Klaus Meine şöyle cevaplamıştı.

Eh, dünyadaki tüm rock inananlarına adanmış bir albüm bekleyebilirsiniz. Ve biz çok heyecanlıyız. Bunca yıldan sonra, 2015’te ‘Return To Forever’ın piyasaya sürülmesinden sonra son on yılda yaptığımız tüm turneleri düşündüğünüzde, stüdyoya geri dönmenin, yeni materyaller yazmanın tam zamanı olduğunu düşündük, yeni şarkılar yazmak ve yaratıcılığın hala çalışıp çalışmadığını kontrol etmek. Büyük amaç şuydu, amaç bir rock albümü yapmaktı — bolca tavır, güç ve eski güzel zamanlara odaklanmak ve gerçekten müziğin tadını çıkarmak için bir albüm yapmak ve müzikle biraz eğlenin. Bu gerçekten iyi hissettiriyor.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish