Salt Galata’da Konuşma: Didem Danış “Türkiye’de Nüfusun Seyri: Değişen Toplumun İzinde”

Kamu Programı:

Cumhuriyet’in 100. Yılı

19 Eylül 2023

Salt Galata

Salt’ın, Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında hazırladığı program dizisi, 19 Eylül Salı günü sosyolog Didem Danış’ın Türkiye’de nüfusun seyrini odağına alan konuşmasıyla devam ediyor.

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin tarihini ve toplumsal dönüşümleri yansıtan yerel örnekleri odağına alan bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor. Farklı alanlardan akademisyen ve araştırmacıların katkılarıyla hazırlanan programda, Salt’ın sanat, mimarlık, tasarım, kent, toplum ve ekonomi alanlarında erişime sunduğu arşivler üzerinden kurgulanan sergi projeleri, konuşmalar ve film gösterimleri yer alıyor.

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Didem Danış, 19 Eylül Salı günü saat 18.30’da Salt Galata, Atölye II-III’te “Türkiye’de Nüfusun Seyri: Değişen Toplumun İzinde” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. Türkiye nüfusunun yapısı ve seyrini

odağına alan konuşmada, modernleşme ve kentleşme başta olmak üzere toplumsal dönüşümlere paralel olarak değişen demografinin dinamikleri ele alınacak. Bir toplumu anlamanın temel ögelerinden biri olarak mevcut yapı ve muhtemel geleceğe yönelik önemli bulgular sunan nüfus değişimi değerlendirilirken, Türkiye’deki farklı nüfus politikalarının izi sürülecek. Doğurganlık, ölüm ve göç verilerindeki güncel değişimlerin yanı sıra nüfus yapısı ve özelliklerini etkilemeye yönelik politikalar irdelenecek.

2023 yılı boyunca devam edecek programlar ile sanat tarihi yazımından sanat eğitiminin geçirdiği dönüşümlere, Maârif Vekâleti (bugünkü adıyla Millî Eğitim Bakanlığı) öğretmenlerinden mimarlık fakültelerindeki eğitim ortamına, Türkiye’nin yüzyıllık toplumsal ve kültürel birikimi değerlendirmeye açılıyor. Tarih yazımı, öğretim ve eğitimin toplumdaki dönüştürücü rolü gibi konuların çok yönlü ve disiplinlerarası bakış açılarıyla ele alındığı programlara, Salt Blog’da yayımlanacak bir yazı dizisi eşlik edecek. Programlara ilişkin ayrıntılı bilgi için saltonline.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Didem Danış, Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi, Göç Araştırmaları Derneği (GAR) kurucu başkanı ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü’ne (IFEA) bağlı AMiMo (Axe de Migrations et Mobilités) üyesidir. Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sosyoloji bölümlerinden, yüksek lisans derecesini ise ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden alan Danış, doktorasını 2008 yılında EHESS’te (École des hautes études en sciences sociales) tamamlamıştır. Araştırma alanları göç, kent sosyolojisi ve sosyal demografidir. Akademik dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel makalesi, kitap bölümleri ve editörlüğünü yaptığı kitaplar bulunmaktadır.

Salt kurucusu ve daimî destekçisi Garanti BBVA’ya teşekkür eder.

GÖRSEL:

29 Ekim 1960 tarihli bir gazete kupürü

Salt Araştırma, Feridun Fazıl Tülbentçi Arşivi

LASSOLOJİ ROTKA TV’DE

What's your reaction?

tr_TRTurkish